Milli eğitim müfettişlerinin rehberlik rollerini gerçekleştirme düzeylerine ilişkin ilkokul ve ortaokul öğretmenlerinin algıları
The level of education inspectors' being able to accomplish their duty of guidance according to primary and secondary school teachers' perception
- Tez No: 368027
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELAL GÜLŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Denetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada İstanbul ili, Beylikdüzü ilçesinde bulunan resmi ilkokul ve ortaokullarda çalışan öğretmenlerin algılarına göre maarif müfettişlerinin rehberlik rollerini hangi düzeyde gerçekleştirdiğini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, İstanbul ili, Beylikdüzü ilçelerindeki resmi ilkokul ve ortaokullarda görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmada;“Kişisel Bilgi Formu”ile birlikte“Maarif Müfettişlerinin Rehberlik Rolleri”adıyla geliştirilen anket kullanılmıştır. Geliştirilen ankette yer alan maddeler müfettişlerin rehberlik alt boyutlarına göre gruplandırılarak analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 20 paket programı kullanılarak ve elde edilen verilerle ilgili frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve öğretmen algılamalarının ortalama ve standart sapma değerleri bulunarak tablolar hazırlanmıştır. Daha sonra söz konusu algılamalar,“Kişisel Bilgi Formu”nda yer alan demografik değişkenlere göre varyans analizi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Demografik değişkenlerle müfettişlerin rehberlik rolleri ilişkin öğretmenlerin algıları arasındaki olası farklılaşmalar bağımsız örneklem t- testi ve ANOVA testi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; maarif müfettişlerinin rehberlik rollerinin alt boyutlarından olan“Öğretim Faaliyetlerine Rehberlik”boyutunu“orta”düzeyde gerçekleştirdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Diğer boyutları ise,“az”düzeyde gerçekleştirdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine at what level educational inspectors fulfil their guidance roles according primary and secondary school teachers' perception. Sample in the study was selected from the primary and secondary schools' teachers working in state schools in Beylikdüzü Istanbul. In the study, a developed scales (inventories) named“The Guidance Roles of Education Inspectors”was used. The data obtained from this study was processed using SPSS 20 software packages and the frequency, percentage, mean and standard deviation values of the perceptions of teachers were determined and the tables were prepared. Later, aforesaid perceptions, demographic variables were compared by using analysis of variance. Possible differentiation between aforesaid variables and the perceptions of teachers about education inspectors' guidance roles were probed with an independent sample t-test and ANOVA test. The findings of the study are as follows,s. Education Inspectors accomplish their guidance role for education which is one of guidance dimension and was identified by questionnaires, have emerged in a medium level and other three guidance dimensions have emerged in an under level .