Two ways of seeing India in the travelogues of Kemalist orientalists and traditionalists
Gelenekçiler ve Kemalist oryantalistlerin seyahat eserlerinde Hindistan'a iki farklı bakış
  1. Tez No: 368037
  2. Yazar: FATİH ESENBOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MOHAMED BAKARI, YRD. DOÇ. DR. AGNES E. BRANDABUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu tez, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması ile başlayan radikal modernleşmenin yarattığı ideolojik, kültürel ve sosyal yeni kimlik saptama formlarının kökenlerini incelemektedir. Türkiye Cumhuriyetinin yeni eliti Doğu halklarından duygusal bir kopuş yaşamışlardır ve bu kopuş Türk Kurtuluş savaşını desteklemiş olan halklarda bir hayal kırıklığı yaratmıştır. Hindistan bu ülkelerden biridir. Bu çalışma Türkiye Cumhuriyeti'nin erken döneminde Hindistan üzerine seyahat eserleri yazmış Kemalist ve de rejimin dışladığı Türk yazarların gezi yazılarını analiz eder. İlk olarak Hindu ya da Müslüman Hindistan toplumunun Türk Kurtuluş Savaşı hakkındaki hassasiyeti tarihi bir gerçeklik olarak ortaya konmuştur. Sonra, aralarında Falih Rıfkı Atay, Burhan Felek, Ahmet Emin Yalman ve Halide Edip Adıvar'ın seyahat eserlerinin biçimsel olarak incelenmesine geçilmiştir. Biçimsel incelemenin amacı Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması ile ortaya çıkan radikal batılaşmanın bir kısım aydınlarda Doğu halkları söz konusu olduğunda Oryantalist eğilimler çıkardığını göstermektir. Diğer yandan, Kemalist rejim ile uyum sağlayamayan aydınların ise Doğu'ya ve halklarına sanki kendileri Doğu'nun parçasıymış gibi bakabildikleri metinlerin biçimsel incelemelerinden anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The establishment of the Turkish Republic created new perspectives on ideological, cultural and, social grounds. The new élite of the Turkish Republic disengaged with the peoples of the East, which created frustration in the lands where the Turkish Independence Movement was passionately supported. India is a notable example of such countries. This study analyzes travel texts about India during the early republican period of Turkey by the writers either from the Kemalist ideological camp or by opposing writers who were banished from the young republic because of their dissidence. First, I study the sensitivity of the peoples of India – both Hindus and Muslims – toward Turkish Independence through the historical background of the relations between the two lands. Secondly, I studied the travelogues by Falih Rıfkı Atay, Burhan Felek, Ahmet Emin Yalman, and Halide Edip Adıvar to show that after the establishment of the Turkish Republic the official radical Westernization that took shape produced typically Orientalist attitudes toward the Eastern peoples. By contrast, the dissidents of the Kemalist régime were different in their perceptions of the East and its peoples as they saw themselves as part of the East.