Sylvia Plath: The confessions of a poetic soul
Sylvia Plath: Şiirsel bir ruhun itirafları
- Tez No: 368050
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VASSIL HRISTOV ANASTASSOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amerikan şair ve yazar Sylvia Plath, confessional (itirafsal) şiir türünü geliştirmesi ile tanınmaktadır. Kısa ve yalın bir açıklamayla confessional şiir, kendi içerisinde otobiyografik yansımalara sahiptir. Yine de şiir sanatı açısından, şiiri diğer yazı formlarından ayıran dilin estetik nitelikleri göz ardı edilemez. Bununla birlikte, şiirin son hali, yazarın en başta aklındakinden çok farklı olabilir çünkü şiir sanatı, dili kullanmanın yaratıcı bir eylemdir. Sembolizm, ironi, mecaz (metafor) ve şiirsel söyleyişin diğer stilistik unsurları, şiiri birden çok yorumlamaya açık bırakır. Bu yüzden, tek başına otobiyografik yorumlama Plath'in şiirlerini tam olarak anlamak için yeterli olmayabilir. Plath'in şiirleri üzerine yapılan birçok inceleme genellikle onun özgeçmişine odaklanmaktadır. Plath'in hayatıyla bağlantılaşarak, sadece bazı belli başlı şiirleri seçilmekte ve incelenmektedir. Bu sebepten dolayı, bu çalışmada, Plath'in ilk şiir kitabı olan The Colossus and Other Poems'deki yaygın tema ve öğeler bulunacak ve bu tema ve öğeler, Plath'in ikinci kitabı Ariel ile kıyaslayarak onun şiirsel tonunun nasıl değişmiş olduğu ortaya koymak için kullanılacak. Bu çalışma, Plath'in kişisel ve profesyonel anlamda gelişimini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
American poet and writer Sylvia Plath is recognized as developing the genre of confessional poetry. Confessional poetry has autobiographical reflections in addition to the aesthetic qualities of language that distinguish poetry from other forms of writing. Because poetry is a creative act of language, the final version of a poem may be very different from the one in the writer's mind at the beginning. The use of symbolism, irony, metaphor, and poetic diction leave a poem open to multiple interpretations. An autobiographical interpretation in isolation may be inadequate to fully understand Plath's poetry. Plath's scholars generally focus on her personal background and only a few of her poems gained popularity and have been analyzed in the light of her personal life. Therefore, the main aim of this study is to identify common themes and motifs in Plath's first poetry book, The Colossus and Other Poems, and to show how these elements and her poetic tone change in her second book, Ariel. These changes reveal Plath's personal and professional development in her poetry.