A comparative study on viewpoint of Turkish and Nigerian students' perception of 'environment' concept: A case study from İstanbul and Kano
Türk ve Nijeryalı öğrencilerin çevre kavramı hakkındaki görüşleri üzerine karşılaştırmalı bir çalışma: İstanbul ve Kano şehirleri örneği
- Tez No: 368051
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN İNCEKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çevre eğitimi özellikle çevrenin kötüye kullanımının göze çarptığı gelişmekte olan ülkelerde daha kritik bir hale gelmekte ve dikkatleri üzerine çekmektedir. Fiziki ve beşeri çevre kendilerine olan ihtiyaç nedeniyle her gün daha kritik bir hal almaktadır. Buna karşı dönüşü olmayan bir noktaya gelinmeden gerekli tedbirler alınmalıdır. Bu nedenle kamu ve sivil toplum örgütleri küresel, bölgesel ve yerel ölçekte problemin çözümü için çalışmaktadır. Farkındalık, bilinç, anlayış ve insanoğlunun çevre ile düzgün ilişkiler geliştirmesi yukarıda zikredilen problemlerin çözümünde eğitimin tüm kademelerinde olduğu gibi orta öğretimde de en etkin yol olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte özellikle çevresel eğitimle ilgili öğretim programları, bazıları gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde ortak bazıları da çeşitli ülkelere has bir takım problemlerle karşı karşıyadır. Bu ülkelerden Türkiye ve Nijerya çevre eğitimi alanında çeşitli dünya ülkelerinin yaşadığı problemlere benzer ortak problemlere yaşarken bir takım noktalarda ise farklılıklar göstermektedir. Bu çalışmanın temel hedefini Türk ve Nijeryalı ortaöğretim öğrencilerinin çevre eğitimi ile ilgili algılarının incelenmesi oluşturmaktadır. Bununla birlikte data analizlerinde qualitatif ve quantitatif analiz tekniklerinin kullanıldığı bu çalışmada veriler kütüphane çalışması, okul ziyaretleri, anket çalışması ve yüz yüze görüşmeler sonucunda toplanmıştır. Araştırma sonuçları, iki ülkede de kız öğrencilerin erkeklere göre çevre kavramı konusunda daha yüksek seviyede bir anlayışa sahip olduğunu ortaya koymuştur. Araştırmada Türk öğrencilerin Nijeryalı öğrencilerin aksine sınıf seviyelerinin kullandıkları metaforlar üzerinde fazla bir etkisinin olmadığını ortaya koymuştur. Diğer taraftan araştırma sonuçları bazı Türk öğrencilerin (%9,2) çevre konusunda bir takım kavram yanılgılarının olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Environmental education (EE) becomes more crucial and draws attention on especially in developing countries where environmental abuses are pronounced. Both natural and man-made environment is in critical condition as a result of increasing demand for it. Action must be done before reaching the point of no return. For that reason, governmental and non-governmental organizations have been trying to solve this problem globally, regionally and locally. Awareness, consciousness, understanding and creating man's relation to the environment is the best way to use in solving the problems especially for secondary school students. But yet, the EE programs face many problems; some are common in both developed and developing nations while others are peculiar to one country. Both Turkey and Nigeria have almost the same problems as it happen in the worlds' countries, only in some cases they differ. The main aim of this study is to examine Turkish and Nigerian secondary schools students' perception on EE. However, both qualitative and quantitative techniques were used by the researcher. Data were collected through Library research, Google Image, Site visits, Questionnaires survey and Face-to-face interview. The research findings showed that female students have high level of understanding the concept of environment than their counterpart males in both countries. Equally, the result from Istanbul high school students revealed that the levels of the students do not influence them in polling for metaphor which is contrary to result finding in Kano. On the other hand, misconceptions were found only among Turkish high school students on the concept of“environment”; with frequency number of 70 (9.2%) with no single misconception found among Nigerian high school students.