Toplumsal cinsiyet eşitliği bağlamında ücret eşitsizliği: Türkiye ve AB ülkeleri karşılaştırması
Comparison of gender pay gap in Turkey and EU countries in the context of gender equality
  1. Tez No: 529180
  2. Yazar: GÜLCAN GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL UZUNÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Toplumsal cinsiyet eşitsizliği sadece ülkelerin değil dünyanın sorunu olmaktadır. Toplumun eğitim yapısını, politikasını, ekonomisini, büyümesini, kalkınmasını ve daha birçok alanı etkilemektedir. Bu yüzden söz konusu eşitsizlik için hemen hemen bütün ülkelerde farkındalık oluşmaktadır. Söz konusu eşitlik hem AB hem de Türkiye için önemli bir amaç olmaktadır. Bu yüzden Türkiye ve AB söz konusu eşitlik için hem anayasada hem de piyasada birçok düzenleme yapmaktadır. Bu bağlamda Türkiye ve AB'de toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin boyutunu görebilmek için Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Raporu, Küresel Ücret Raporu, pek çok veri seti ve kaynaktan hareket ile söz konusu ülkelerdeki cinsiyet eşitsizliği incelenmektedir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ücret eşitsizliği üzerindeki etkisi karşılaştırmalı olarak ele alınmaktadır. Elde edilen verilere göre Türkiye'deki cinsiyet eşitsizliği hemen hemen bütün AB ülkelerinden daha fazla olduğu görülmektedir. Fakat bu durumun cinsiyete göre ücret eşitsizliğine aynı oranda yansımadığı ve birçok AB ülkesinden daha iyi durumda olduğu görülmektedir. Fakat Türkiye'de genel olarak bir iyileşmeden bahsedilse de aynı eğitimi ve aynı mesleği yapanlarda cinsiyete göre ücret eşitsizliğinin genel olarak erkeklerin lehine olmaktadır. Bu yüzden hem Türkiye hem de AB cinsiyet eşitsizliğini ve cinsiyete göre ücret eşitsizliğini ortadan kaldırmak için mücadele etmelidir. Bu amaç doğrultusunda önyargıları, toplumsal cinsiyete dayalı hükümet düzenlemeleri, meslek ayrımcılığı, cinsiyet ayrımcılığı gibi eşitsizlik yaratan birçok sorun ortadan kaldırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Gender inequality is not only a problem of countries but of the world. It affects education structure, politics, economy, growth, development and many other areas of society. So, in almost all countries awareness arises for that inequality. Gender equality is an important goal for both Turkey and the EU. Therefore, Turkey and the EU are regulating a lot in both the constitution and the market for equality. In this context, the Gender Gap Report, the Global Wage Report, the movement of many data sets, and the source of gender inequality are examined in order to see the extent of gender inequality in Turkey and the EU. The impact of gender inequality on wage inequality is analyzed comparatively. According to the results obtained, gender inequality in Turkey is seen to be higher than almost all EU countries. However, this situation does not reflect proportionally gender pay gap and it seems to be better than many EU countries. However, Although Turkey is generally mentioned as an improvement, it is seems that gender pay gap by same education and same profession is in favor of men. Therefore, both Turkey and the EU should struggle to remove gender inequality and gender pay gap. For this purpose, many problems that create inequality such as prejudices, gender-based government regulations, occupational discrimination, gender discrimination should be removed.