The impact of ehno-religious conflict on foreign policy: Nigerian case
Etnik ve dini çatışmaların dış politikaya etkisi: Nijerya örneği
- Tez No: 368062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezin amacı Nijerya'daki etnik ve dini çatışmaların dış politikaya olan etkisini araştırmaktır. Nijerya, İngiliz sömürge yönetiminin devamı ve mirasıdır. Bundan dolayı bu tez, ilk beyaz adamın Nijerya'ya ayak bastığı andan 1960 yılında bağımsızlığını kazanana kadar Nijerya'nın tarihiyle alakalı bilgiler vermektedir. 1960 -1999 yılları arasındaki Nijerya iç politikası ile alakalı kısa bilgiler de vermektedir. 1999 yılında askeri yönetimin, ülkenin yönetimini sivil bir hükümete devretmesiyle birlikte, Nijerya için yeni bir dönem başlamıştır. Bu çalışma ayrıca 1999-2010 yılları arsındaki Nijerya iç politikasıyla ve 1999-2010 yılları arasına ait Nijerya dış politikasına ait bilgi de vermektedir. Etnik ve dini çatışmaların dış politikayı nasıl etkilediğine bakmak için ise ülkenin kuzey-doğusunda faaliyet gösteren ve bugün Nijerya sınırları dışına taşarak bütün Batı Afrika'yı etkilemeye başlayan Boko Haram silahlı grubu seçilmiştir. Bu bağlamda, Boko Haram silahlı örgütünün Nijerya-Amerika ilişkilerini, Nijerya- AB ilişkilerini, Nijerya ve komşularıyla olan ilişkilerini, Nijerya-Afrika Birliği ve Nijerya-ECOWAS ilişkilerini nasıl etkilediğine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the impact of ethnically and religiously motivated conflict on Nigerian foreign policy. Nigeria at hand today is the legacy of the British Colonial Administration. Before British Colonial Administration, there existed no country named Nigeria. This work provides the reader with background information on Nigeria's past from the arrival of the White Man up till the independence of Nigeria in 1960. It also gives brief background information on Nigerian domestic politics between 1960 and 2010. Additionally, it looks at Nigerian foreign policy between 1999, when the military rulers handed the administration over to a civilian government, and 2013. As the last stage of the work, it analyzes the impact of ethnically and religiously motivated Boko Haram armed menace in the north-east of the country on Nigerian foreign policy. In the context of bilateral relations, this thesis looked at how Boko Haram menace affected US-Nigeria bilateral relations, EU-Nigeria bilateral relations, the relations between Nigeria and its neighbors, Nigeria-African Union relations and Nigeria-ECOWAS relations.