Tarihî Kazakçanın Latin alfabesiyle yazıldığı dönem (1929-1940) (Giriş-ses bilgisi-metinler)
The period when Kazakh language written by the Latin alphabet (1929-1940) (Introduction-phonetics-texts)
  1. Tez No: 368064
  2. Yazar: SOFİİA SOROKİNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUTALMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kazakça, Türk dilinin Kıpçak grubuna ait olup, Nogayca ve Karakalpakçayla birlikte Kıpçak-Nogay altgrubunu oluşturmaktadır. Kazaklar yazı dilinde 1929 yılına kadar Arap harflerini kullanmışlardır. 1929–1940 tarihinde Latin harfleri kullanılmıştır. 1940 yılından itibaren de Kiril asıllı Kazak alfabesine geçiş yapılmıştır. Kazak Türkçesi pek çok dil ve kültürle komşu olarak oluşmuştur. Kazakça, Kazak olarak bilinen halkın dilidir. Burada ilginç olan şu ki, 1925 yılına kadar bu halkın adı Kırgızlardı, onların kullandığı dil ise Kırgız, Kırgız-Kaysak, Kaysag-Kırgız, Kazak-Kırgız olarak adlandırılmıştı. Tursun Sultanov'a gore, Kazak kelimesi kaynaklarda ilk defa Mısır'da büyük ihtimalle 1245 yılında oluşturulmuş ve 1894 yılında Leiden'de yayınlanmış olan anonim Türkçe-Arapça sözlüğünde geçmektedir. Bu çalışmada Kazakların, Kazakçanın kısa tarihi ve Kazakçanın Latin harfleri ile yazıldığı dönemin özellikleri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Kazakh, being one of the Turkic languages having place in the Kipchak group forms the Kipchak-Nogai subgroup with Nogai and Karakalpak. Kazakh was written with the Arabic letters to 1929. It was used Latin script in 1929-1940. After 1940 Kazakh is written with the Cyrillic letters. The Kazakh language was formed, being a neighbor of many languages and cultures. During the forming there were used different alphabets. Kazakh is a language of the people known as Kazakh. It is interesting that till 1925 the name of this people was Kirghiz and the language that they spoke was named as Kirghiz, Kirghiz-Kaysak, Kaysag-Kirghiz, Kazakh-Kirghiz language. According to Tursun Sultanov in the first time the Kazakh word was used in the nameless Turkish-Arab dictionary, which most likely was made in Egypt in 1245 and published in Leiden in 1894. The short history of the Kazakh people and of the Kazakh language and the peculiarities of the period when the Kazakh was written by the Latin letters are explored in this work.