The role of women in male development in: Dickens's Great Expectations and Hesse's Demian
Charles Dickens'ın Büyük Umutlar ve Herman Hesse'nin Demian eserlerinde erkek gelişminde kadının rolü
  1. Tez No: 368065
  2. Yazar: SHEESHAR MAHMUD AHMED
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. BARRY CHARLES THARAUD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Charles Dickens'ın Büyük Umutlar ve Herman Hesse'nin Demian Eserlerinde Erkek Gelişminde Kadının Rolü Bu tez, Bildungsroman ışığında Charles Dickens'ın Büyük Umutlar ve Hermann Hesse'nin Demian adlı iki romanın bir analizini sunmaktadır. Bu çalışma, kitapları karakter, kimlik ve bireysellik açısından karşılaştırır. Büyük Umutlar, Charles Dickens'ın özellikle Viktorya Çağı'ndaki büyük eseridir. Roman, kadınların ana karakter üzerindeki etkisini ve kadınlara olan takıntısının ana karakterin hayatını ve psikolojisini nasıl etkilediğini vurgulamaktadır. Hermann Hesse'nin Demian adlı romanı da ana karakteri erkek olan kahramanın hayatının farklı şartlarda ve aşamalarda gösterildiği edebiyatın büyük eserlerinden biridir.Kahramanın kadın saplantısı veya takıntısı onun kendi kişiliğini anlamasına yol açar. İki eserde de kadınların farklı yer ve mekanda ortaya çıkıp erkek karakterlerin karakter oluşumunu farklı şekilde etkilediği görülmektedir. Bildungsroman ilk olarak Johann Wolfgang Goethe tarafından Wilhelm Meister'ın Çıraklık Yılları adlı kitapla meydana çıkan karmaşık bir terimdir. Bu tez, hem roman kahramanlarının gözünde yaşamın nihai görünümü oluşturmak da hem de Bildungsroman'ın da üzerinde durduğu kimlik arayışını incelemektedir. Aynı zamanda, bireycilik açısından iki romanın karşılaştırmasını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Role of Women in Male Development in: Dickens's Great Expectations and Hesse's Demian This thesis presents an analysis of the two novels of Charles Dickens's Great Expectations and Hermann Hesse's Demian under the light of Bildungsroman. It compares and contrasts the two works in terms of characters, identity and individualism. Great Expectations is a great work Charles Dickens's time especially of“Victorian age”. He highlights the image of the main hero in relation with the role of women on the hero and how obsession with women affects the stages and the psychology of the hero. Hermann Hesse'sDemianalso is a great work of literature in which the life of the main male hero is shown through many different stages and conditions. The hero's obsession with women again leads him to get the real meaning of self-hood. In both of the novels women are shown in the different ways in which occur in different time and place and its impact has different effect androle on male formative development. Bildungsroman is a complex concept which is first defined and introduced by Johann Wolfgang Goethe in his novel Wilhelm Meister Apprenticeship. This thesis claims that both novels create the ultimate view of life in the eyes of the heroes, and focuses on the quest for identity which fills exactly the meaning of Bildungsroman. It also shows the comparison of the two novels in terms of individualism.