The fighting races of the orient: German orientalism and imperial discourses in postwar memory
Doğunun dövüş ırkları: Savaş sonrası hafızada Alman oryantalizmi ve emperyal söylemler
- Tez No: 670632
- Danışmanlar: DR. YAŞAR TOLGA CORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Bu çalışma, Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu'nda görev yapan iki Alman subayının anılarının yapıbozumuna yöneliktir. Bu yaşam anlatılarını, sömürge sonrası kültürel ve ırksal hiyerarşileri kasıtlı olarak kuran ve Osmanlı İmparatorluğu'nun bir sömürge alanı ve Osmanlı halkının ise beklemede bir sömürge tebaası olarak söylemsel inşasını içeren sömürge propagandası şeklinde görmenin mümkün olduğunu savunmaktadır. Bu geçmişe dönük“sömürge inşası”benzersizdir, çünkü Alman-Osmanlı ilişkilerinde birçok açıdan özlem dolu bir emperyal fantezi olan belirli bir“sömürgelik”anını kavramaya çalışır. Her iki yazar, Liman von Sanders ve Gerold von Gleich, Osmanlı'nın sömürgeliğini, büyük ölçüde başkalık ile aşağılığı eşit tutan mevcut Avrupa Oryantalizmlerinin söylemsel diline dayanarak inşa etmekte ve belli özelliklere sahip ampirik bir Doğu zihniyeti öngörürken Doğu despotizmi algılarına aşina bir izleyici kütlesinin varlığını da varsaymaktadır. Ayrıca, Liman ve Gerold, birkaç onyıl önce Colmar von der Goltz tarafından öngörülmüş olan Türklerin bir“millet-i müsellaha”olduğu fikrinden vazgeçip“savaşçı ırklar”teorisini kullanarak, Türkleri yalnızca Osmanlı İmparatorluğu halklarının en askerisi olarak kavramsallaştırmaktadırlar. Çalışma, ağırlıklı olarak, Birinci Dünya Savaşı'ndaki Alman subaylarının dünya görüşünü (Weltanschauung) Osmanlı İmparatorluğu'nda daha önce bulunmuş Alman askeri misyonlarının bir türevi olarak gören tarihsel tartışma kapsamındadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, through the deconstruction of the memoirs of two German military officers who served in the Ottoman Empire during the First World War, I argue that it becomes possible to view these life-narratives in a new light: as post-colonial colonial propaganda, in which cultural and racial hierarchies are deliberately established with an eye towards the discursive construction of the Ottoman Empire as a colonial space and its people as colonial subjects in-waiting. This retroactive 'colonial construction' is unique, in that it attempts to grasp a particular moment of 'coloniality' in German-Ottoman relations which was in many respects a wistful imperial fantasy. The two authors, Liman von Sanders and Gerold von Gleich, construct Ottoman coloniality through extensive reliance on the discursive language of extant European Orientalisms, which equates alterity with inferiority, presupposes the existence of an empirical Oriental mindset with defined characteristics, and readily assumes the audience's familiarity with the tropes of Oriental despotism. Furthermore, Liman and Gerold forgo the idea first propagated by Colmar von der Goltz several decades earlier of the Turks as a“nation in arms”in favor of a conceptualization of the Turks as merely the most military of the peoples of the Ottoman Empire, thereby utilizing the theory of“martial races.”This study therefore inserts itself into a historical debate which predominantly interprets the worldview (Weltanschauung) of German officers of the First World War as a derivative of earlier German military missions to the Ottoman Empire.