The discourse of gender roles in the Islamic female writers; The case of Cihan Aktaş and Yıldız Ramazanoğlu
İslami kadın yazarların söyleminde cinsiyet rolleri; Cihan Aktaş ile Yıldız Ramazanoğlu örneği
  1. Tez No: 368080
  2. Yazar: EMİNE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇAHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, İslami Kadın yazarların söylemleri üzerinden, kadın kimliği ve cinsiyet rollerini analiz etmeyi konu edinmektedir. Son otuz yıllık sürecin canlı şahitleri olarak Türkiye ve Dünya'da, değişimi etkileyen politik ve sosyolojik vakaların takipçisi olan Cihan AKTAŞ ile Yıldız RAMAZANOĞLU çalışmamızda ele alınan iki kadın yazardır. Söz konusu yazarların kitapları, değişik gazete ve dergilerde yayınlanan yazıları ve farklı yerlere verdikleri mülakatlarından hareketle kendilerinin kadın kimliğine ve cinsiyet rollerine bakışları analiz edilmiştir. Temel olarak, İslami kadınların, kendilerini aile ve topluma karşı sorumlu gördükleri söylenebilir. Bu sorumluluk bireyin kendini gerçekleştirmek idealinden beslenmekle birlikte modern dünyanın yalnızlaşan birey biçiminden farklıdır. İslami kadın aydınların son yıllarda özellikle bireysellik konusuna yönelmeleri aile ve toplum hayatına karşı taşıdıkları şüphelere dayanmaktadır. İnsanın kendisine karşı sorumluluğu, hiç kimseye muhtaç olmaksızın hayatını idame ettirebilmesini kapsamaktadır. Onlara göre, erdem, akıl ve ahlak sahibi her bireyin kendisine karşı taşıdığı bu sorumluluk, aile ve toplum içinde bütünleyici bir unsur olmasını da ifade eder. Ancak silikleşerek benlik kaybına uğramaması gerekmektedir. İslami kadınların“özgürlük”kavramına ilişkin söylemleri bu bağlamda ele alınmalıdır. İslami kadınların kimlik mücadelesi, köklü bir değişim içermemektedir. İslami kadınların, inanç bağlılığı ile klasik rolleri reddetmiyor olmaları bunun bir sebebidir. Halihazırda kamusal alanın İslami koşulları karşılamıyor olması dolayısıyla modern kamusal alanın içerdiği handikaplar, İslami kadın için özel alanı her koşulda vazgeçilmez bir yaşam alanı kılmaktadır. İslami kadın yazarların İslami kadınların cinsiyet rollerine ilişkin talepleri kadının geleneksel yaşam biçimini ve modernleşme tecrübesini kendi talepleri, beklentileri doğrultusunda inşa etmesi yönündedir. Kadın yazarlar daha önceki yazılarında çoğunlukla devlet ve ideoloji gibi kavramlar üzerinde yoğunlaşırken, son on yıllık dönemde daha çok kadın ve birey hakları bağlamında daha güçlü bir söylem geliştirdiler. Bunun da feminizm ile postmodern söylemlerle giriştikleri etkileşimden kaynaklandığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on analyzing woman identity and gender roles through the discourses of Islamic women authors. Being among the followers of the political and sociological events triggering changes all around the world as the living witnesses of the period of last thirty years, Cihan Aktaş and Yıldız Ramazanoğlu are the two women authors mainly discussed within the scope of our study. In consideration of their books, works published in various journals and newspapers, and the interviews of the authors, their perspectives on women identity and gender roles have been analyzed. Basically, it is possible to assert that Islamic women deem themselves responsible to the family and the society. Although this responsibility feeds on the individual's ideal to realize itself, it is yet different than the modern world's individual that gets ever lonelier. The recent gravitation of Islamic intellectual women particularly to the topic of individuality is based on their doubts concerning the family life and the community life. Human's responsibility to itself covers its capability to maintain its life without being in need of anyone else. According to them, this responsibility born by all virtuous, moral and rational individuals to themselves also connotes being an integral factor within the family and the society. However, it is important that it does not fade away and loose its identity. Islamic women's discourses on“freedom”should be considered in this context. The struggle for identity of Islamic women does not include a deep rooted change. The fact that Islamic women do not reject traditional roles due to their religious commitment is among the reasons for this. The inadequacy of the current public area in meeting Islamic conditions and therefore the handicaps born by the modern public area make the private area an unalienable living space for Islamic women in any case. Islamic women authors' demands on Islamic women's gender roles are based on women building their own traditional lifestyles and modernization experiences in line with their own demands and expectations. Although having focused mainly on the concepts such as state and ideology in their past works, in the last decade women authors have developed a stronger discourse on woman and individual rights. It is possible to interpret these on the basis of the interaction they have been in with feminism and postmodern discourses.