Sosyal sorumluluk projelerinin işletme imajına etkisi: Yerli turistler üzerinde bir araştırma
Effect of social responsibility projects on business image: A study on domestic tourists
- Tez No: 368101
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle dünyada meydana gelen gelişmeler sonucunda işletmeler için yaşam koşulları değişmiştir. İşletmeler yoğun rekabet koşullarıyla ile karşı karşıya kalmışlar ve bu rekabetle baş edebilmek için başka alanlara yönelme çabasına girmişlerdir. İşletmelere rekabette başarı sağlayan faktörler arasında en önemlilerinden birisi olan sosyal sorumluluk projeleri, son yıllarda bütün işletmeler gibi turizm işletmeleri tarafından da uygulanmaya başlamıştır. İşletmelerin elbette ki pek çok sorumlulukları vardır. Bunlar; topluma, çevreye, işgörenlere, tüketicilere, devlete karşı olan sorumluluklar gibi sıralanabilmektedir. Tüketiciler günümüzde işletmelerden sosyal sorumluluklarının bilincinde olmalarını ve bu sorumluluklarını yerine getirmelerini beklemektedir. Bu doğrultuda da işletmeler sosyal sorumluluk projelerini uygulamaya başlamışlardır. Sosyal sorumluk projelerini geliştiren ve uygulayan işletmelerin isimlerinin toplumda duyulmasıyla birlikte işletmelerin imajları da bu durumdan olumlu etkilenebilecektir ve bu işletmeler toplumda sosyal sorumluluk sahibi olan birer işletme olarak anılacaktır. İşletmelerin ana amacı kar elde etmektir. Bunun mümkün olması için işletmenin olumlu bir imaja sahip olması, tüketiciler tarafından olumlu algılanması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, sosyal sorumluluk projelerinin yerli turistler tarafından algılanışı ve sosyal sorumluluk projelerinin işletme imajına olan etkisini ölçmektir. Çalışmada, sosyal sorumluluk, sosyal sorumluluk projeleri ve işletme imajıyla birlikte teorik bir çerçeve oluşturulmuştur. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde, araştırma problemi, araştırmanın amacı, önemi, varsayımlar ve sınırlılıklar belirtilmiştir. İkinci bölüm ise üç alt başlıktan oluşturulmuştur. Birinci alt başlıkta“sosyal sorumluluk ve sosyal sorumluluk projeleri”, ikinci alt başlıkta“işletme imajı”incelenmiş ve üçüncü alt başlıkta“daha önceki yıllarda konuyla ilgili olarak yapılmış çalışmalara”değinilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde alan araştırması hakkında bilgi verilmiştir. Araştırmanın modeli, evren ve örneklem, veri toplama aracı ve tekniği ve araştırma verilerinin analizine ilişkin değerlendirmelerden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde bulgulara ve yorumlara yer verilmiş ve son bölümde bulgulardan yola çıkılarak sonuç ve öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of developments occurring in the world with the effects of globalization, living conditions for businesses has changed. Businesses are confronted with intense competition conditions and, to cope with this competitive orientation began to work in other areas.“Social Responsibility”is the most important factor, to success in competition. In recent years, as other businesses, tourism businesses has given importance the term of“Social Responsibility Projects”to success in competition. Of course, businesses have many responsibilities. These are society, the environment, employees, consumers, can be listed as responsibilities to the government. Consumers nowadays are aware of the social responsibility of business and is looking forward to fulfilling this responsibility. In this respect businesses have started to implement social responsibility projects. Name of business is heard which develop and implement and images may be positively affected. As a result of this situation these businesses are known a socially responsible businesses by the society. The main purpose of business is to earn profit. For it to be possible to have a positive image of the company, should be perceived favorably by consumers. The purpose of this study, how social responsibility projects is perceived by domestic tourists and measure effect of business social responsibility projects on the image. In this study, social responsibility, social responsibility projects and business image with a theoretical framework has been established. The study consists of five sections. In the first chapter, the research problem, purpose of the study, importance, assumptions and limitations are noted. The second part is formed from three sub-headings. First the sub-title“social responsibility and social responsibility projects”, the second sub-title“operating image”is examined, In the third sub-heading“works on the issue in previous years ”has been mentioned. In the third part of the study were informed about field research. The research design, sampling, data collection tools and techniques to the analysis of research data and evaluation are mentioned. The fourth section consist of the findings and reviews. The last section, starting from the findings, results and recommendations have been developed.