The impact of the corporate social responsibility projects on brand image regarding the banking sector in Turkey
Bankacılık sektöründeki kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin marka imajına etkisi
- Tez No: 601856
- Danışmanlar: DR. YILDIRAY ÖRNEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Türkiye'de uzun yıllar boyunca“kurumsal sosyal sorumluk projeleri”hayır veya bağış başlıkları altında anlamlandırıldı. Toplum o yıllarda genellikle firmaları/markaları değil, firma sahiplerini ya da iş insanlarını“hayırsever”olarak nitelendirdi. Özellikle 2000'li yıllardan sonra markaların kurumsallaşma yolunda attıkları adımlar ile sosyal sorumluluk projeleri daha bilinçli bir şekilde ele alınmaya başlandı. Böylelikle ülkemizdeki tüm sosyal, toplumsal ya da kültürel sorunlara, eksikliklere karşı markalar daha duyarlı hale gelmeye başladı. Rekabetin her geçen gün arttığı ve toplumsal algının daha farklı, yakın tarihe oranla daha çeşitli etkenlerle şekillendiği dünyada, markalar sadece fiyat, kalite, satış sonrası hizmetler gibi konularda rakipleriyle yarışmakla kalmayıp, aynı zamanda topluma karşı sahip oldukları sorumluluklarla da farklılaşır hale geldiler. Tüketicilerin kurumsal sosyal sorumluluk projelerine karşı gösterdiği hassasiyet, markalara olan bakış açısını da olumlu yönde etkiler oldu. Bu yüzden markalar artık müşterilerinin gözünde kurumsal itibarlarını ve marka imajlarına yatırım yapmak için şirket stratejilerine ve hedeflerine kurumsal sosyal sorumluluk projelerini de eklemeye başladı. Bu sayede markalar itibar, beğenilme, tüketici ve yatırımcı tarafından tercih edilme paylarının da arttığını gözlemlediler. Türkiye'de etkisi ve kapsamı yüksek olan sosyal sorumluluk projelerine sahip sektörlerin başında bankacılık sektörü gelmektedir. Bu çalışma, bankacılık sektöründeki kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin marka imajına olan etkisini ölçmek için hazırlanmıştır. İlk bölümde araştırmanın amacı, önemi ve yöntemi belirtilmiş, ikinci bölümde ise kurumsal sosyal sorumluluk ve marka kavramları, kurumsal sosyal sorumluluk ve şirketler arasındaki ilişki, Türkiye'deki kurumsal sosyal sorumluluk, Türkiye'deki Bankacılık Sektörü ve sektördeki kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları ile ilgili yazın taraması yapılmıştır. Son bölümde ise yapılan anket çalışması anlatılmış ve sonuçlar açıklanmıştır. Araştırmada, sektördeki özel bankalar arasında aktif büyüklüğü en yüksek dört banka olan İşBank, Garanti BBVA, Akbank ve Yapı Kredi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
For many years,“corporate social responsibility projects”were categorized as charity or donation in Turkey. In those years, society generally qualified the company owners or business people as“philanthropists”rather than the companies and brands themselves. After the 2000s, social responsibility projects were handled more deliberately with brands taking steps towards institutionalization. As such, brands became more sensitive to social, communal or cultural problems and shortcomings in our country. In an increasingly competitive world where social perception is shaped by more diverse factors than in the recent past, brands not only compete with their competitors in matters such as price, quality, and after-sales services but must also differentiate themselves with their societal responsibilities. Consumers' sensitivity to corporate social responsibility projects has started to positively affect brand perception. Brands are therefore adding corporate social responsibility projects to their company strategies and targets as a means to invest in their corporate reputation and brand image. Through this, brands are observing an increase in their reputation, appreciation and preference levels from consumers and investors. In Turkey, banking is the leader among industries that have social responsibility projects with a high impact and scope. This study has been prepared to assess the effect of corporate social responsibility projects in banking industry on the brand image. In the first part, the aim, importance and method of research were stated. In the second part, a literature review was conducted on corporate social responsibility and brand concepts, relationship between corporate social responsibility and companies, corporate social responsibility in Turkey, the Turkish banking industry and corporate social responsibility activities in the industry. The final part deals with the survey conducted and its results. In the study, İşbank, Garanti BBVA, Akbank and Kredi , Turkey's four largest private banks by assets, were reviewed.