Teknolojik gelişmeler ve uluslararası rekabet gücü ilişkisi bağlamında nanoteknolojinin önemi ve Türkiye deneyimi
In the context of technological developments and international competitiveness relation the importance of nanotechnology and Turkey experience
  1. Tez No: 368119
  2. Yazar: SEVDA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ ALKAN SOYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Science and Technology, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Ticari ve endüstriyel amaçlara ulaşmak adına kaynakların ihtiyaçlar doğrultusunda dönüştürülmesi faaliyetlerini inceleyen teknoloji; rekabet edebilirlik, verimlilik ve büyüme gibi ölçülebilir ekonomik değişkenlerin açıklanmasında önemli rol oynayan, sosyal bir olgudur. İktisat literatüründe rekabet gücü tanımlamalarında görüş birliğine varılamamış olmasına rağmen rekabet gücünün elde edilmesi aşamasında teknolojik gelişmeler son derece önemlidir. 20.yüzyılda sırasıyla hammadde zenginliği, işgücü arzı ve sermaye birikiminin rekabet gücünü belirlemede önem kazandığı dünya ekonomisinde günümüz için en belirleyici özellik hızla değişen teknolojilerdir. Teknolojik gelişmenin hızıyla birlikte her alanda yüksek teknolojiye yönelik artan talep, bilim insanlarını ve araştırmacıları yeni malzeme ve üretim yöntemleri aramaya zorlamış ve bu dönüşüm sürecinde nanoteknoloji ön plana çıkmıştır. Ülkelerin ulusal ve uluslararası rekabet gücünün artırılmasında önemine her geçen gün daha fazla değinilen nanoteknoloji, sahip olduğu potansiyelin büyüklüğü sebebiyle ülkeler açısından önemli bir rekabet, refah ve kalkınmışlık aracı olarak görülmektedir. Dünyada her yıl bu alana yönelik yatırımlar artmakta ve ülkeler birbiriyle yarışmaktadır. Yakın gelecekte bir ülkenin rekabet gücünün, gelişmişlik ve kalkınmışlık düzeyinin nanoteknoloji seviyesiyle ölçülmesi beklenmektedir. Çalışma ile elde edilen bilgiler ışığında; üretim süreçlerinde nanoteknolojiye yer veren, bu alana ciddi kaynak ayıran, yoğun Ar-Ge çalışmalarında bulunan, gerekli yasal ve kurumsal altyapıyı kurarak yüksek katma değerli ürün üretimine önem veren ülkelerde sosyoekonomik göstergelerde olumlu değişimler olduğu gözlenmiştir. Bu çalışmanın amacı: Günümüzün en önemli teknolojik gelişmesi olarak nitelendirilen nanoteknolojinin ulusal/uluslararası rekabet gücü üzerinde yaratabileceği etkiyi kavramak, bu yeni teknoloji alanının potansiyel getirilerine dikkat çekerek Türkiye'de stratejik planlar dahilinde nanoteknolojinin, ülke rekabet gücüne ne gibi pozitif etkileri olduğunu politik ve sosyoekonomik açılardan değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Technology is a notion which examines the activities of transforming resources for both commercial and industrial goals and it is also a social phenomenon which takes parts in order to explaining measurable economic parameters such as productivity, growth and competitiveness. Inspite of there is no consensus in economic literature for competitive capacity, technological developments have great importance in order to achieving it. In 20th century, wideness of raw material, supply of labour and capital have determined competitiveness respectively in world economics yet, nowadays technological developments that progress enormously fast are the most important parameter in that determination. Along with the technological developments, the demand of high technology in every field forced scientists to produce new materials and develop new production methods and in that transition period nanotechnology becomes more of an issue. Nanotechnology which's importance emphasized more day by day in increasing both national and international competitive capacity rates of countries, perceived as an instrument of competition, wealth and development by countries. The investments all around the world increase year after year and the countries compete each other in that field. In near future, nanotechnology is foreseen as a parameter of determining one country's competitive capacity and development level. In the light of this work; countries which give part to nanotechnology in production periods, investing in nanotechnology, do intensive R&D works, established legal and institutional foundations in order to have high added value product have positively trended socioeconomic indicators. The purpose of that works is; comprehending the effect of nanotechnology on national and international competitiveness and emphasizing this new technological field's advantages in order to evaluate probable positive politic and socioeconomic effects on competitiveness inclusive of strategic plans of Turkey.