Kalite fonksiyon yayılımı (QFD) ve bir yabancı dil kursuna uygulaması
Quality function deployment (QFD)and foreign language schools application
  1. Tez No: 368120
  2. Yazar: FATİH AYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL ATAMAN BERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Kalite Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasında bir yabancı dil kursunda öğrencilerin (müşterilerin) istek ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde nasıl karşılayıp, onları sadece firmaya para kazandıran bir müşteri olarak görmeyip, hedeflerine en hızlı ve etkili bir şekilde nasıl ulaştırabiliriz sorusuna cevap aranmıştır. Bunun için de, müşteri ihtiyaçlarına odaklanmayı sağlayacak biçimde yeni ve gelişmiş ürün/hizmetler tasarlamayı amaçlayan, disiplinler arası takım çalışması gerektiren bir kalite tekniği olan Kalite Fonksiyon Yayılımının uygulama sürecinden bahsedilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda Kalite Fonksiyon Yayılımı süreci en iyi şekilde işlenerek müşterinin sesi olunmuş ve model alınan yabancı dil kursunun müşteri memnuniyetini artırmak için hangi süreçleri iyileştirmesi gerektiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's society, foreign language schools are generally seen as commercial entities rather than as educational institutions. Based on this view, the purpose of this study is to identify wants and needs of private language school students' (customers') in order to provide the fastest and most effective learning outcomes. To ensure customer satisfaction an interdisciplinary teamwork approach called Quality Function Deployment (QFD) technique, which integrates customer requirement in product design was implemented. Results of the study indicate that the QFD method is the best process based on student wants and needs to point the strengths and weaknesses of the model language school used in present study.