Kalite fonksiyon yayılımı: Hava yolu sektörü üzerine bir uygulama
Quality function deployment: An application in airline industry
- Tez No: 547759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KARAMAN AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde artan rekabet koşullarına uyum sağlayabilmek için firmaların, müşteri istek ve ihtiyaçlarını en doğru şekilde belirlemesi ve bu beklentilere en kısa sürede yanıt vermek için uygun stratejiler üretmesi önem kazanmıştır. Müşteri sesinin firmaya iletilmesi, üretilen ürün veya hizmetin müşteri ihtiyaçlarına cevap vermesi ve kaynak israfının önlenmesi için toplam kalite yönetiminin bir parçası olan Kalite Fonksiyon Yayılımı (KFY), gün geçtikçe önem kazanan bir sistemdir. Kalite Fonksiyon Yayılımı; müşteri isteklerini, beklentilerini ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurup bunları tasarım hedeflerine dönüştüren ve buna göre ürünün tasarım ve teknik özelliklerini belirlemede kullanılan, odak noktasında müşterilerin bulunduğu bir ürün ya da hizmet planlama, iyileştirme ve geliştirme yöntemidir. Çalışmada Türk ve yabancı menşeili hava yolu firmaları, bu ulaşım şeklini kullanan yolcular tarafından anket yolu ile değerlendirilmiştir. Anket sonuçlarına göre, KFY çerçevesinde kalite evi oluşturularak firmalar, müşteri beklentilerine cevap vermeleri açısından karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre firmalara, müşteri tatminini artırmaya yönelik tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to adapt to the increasing competition conditions of these days, it has become important for companies to determine the customer needs and requirements in the most accurate way and to generate appropriate strategies for responding to these expectations in a short time as much as possible. Quality Function Deployment (QFD), which is a part of total quality management, is an increasingly important system for transmitting customers' voice to the company, responding to customer needs for products or services, and preventing waste of resources. Quality Function Deployment is a product or service planning, enhancement and improvement process that accepts the customers in the focal point by taking customer requirements, expectations and needs into account and transforming it into a design objective, therefore used to determine the design and technical properties of the product. In this study, Turkish and foreign airline companies were evaluated via a survey that is executed by passengers who use these companies for transportation. According to the results of the survey, the quality house was created in the framework of QFD and the companies were compared in terms of their responses to customer expectations. Based upon the results of the study, the companies have been advised to increase customer satisfaction.