Modern pazarlamada yeni bir yaklaşım: Retro pazarlamanın tüketici algısına etkisi
Modern marketing anew approach:the effect of retro marketing to consumer percetion
  1. Tez No: 368178
  2. Yazar: MEHMET SÜLEYMAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE SEÇİL FETTAHLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Küreselleşmenin etkisi ile sınırların kalkması pazarlama stratejilerinde farklılaşmalara sebep olmuştur. Bu farklılaşmanın sonucunda üreticiler müşterilerin isteklerini üretimin odak noktasına koymuştur. Bu değişimler sonucunda retro ürünlerin piyasaya sürülmesi fikri meydana gelmiştir. Retro ürün; bireyin geçmişte sahip olduğu, hatırladığında geçmişe yönelik özlem ve duyguları canlandıran ürün yada hizmetin üreticiler tarafından tekrar müşterilere sunulmasıdır. Bu çalışmamızda retro pazarlama ve ve retro ürünlerin müşteri algısındaki yeri incelenmiştir. Öncelikli olarak yerli ve yabancı yazın taraması yapılmış ve teorik alt yapı oluşturulmuştur. Daha sonra anket çalışması ile veri elde edilme yoluna gidilmiştir. Veri toplamada kullanılan ölçek yabancı dilden Türkçeye çevri yapılmış ve yapılan çeviri sonrasında da ölçek tüketicilerin retro ürün ve retro pazarlama algılarını ölçecek şekilde uyarlanmıştır. Ölçeğin geçerliliğini test etmek için pilot çalışma yapılmıştır. Pilot çalışma sonucunda ölçeğin güvenilirliğinin yüksek çıkması ve önermelerin tamamına yakının yeterli düzeyde güvenilirlik sağlaması ve faktör analizi sonuçlarının anlamlı olması sonucunda ana çalışmaya geçilmiştir. Ana çalışma sonucunda elde edilen veriler üzerinden güvenilirlik analizi, korelasyon analizi, faktör analizi, tek yönlü anova testi ve frekans analizleri yapılmıştır. Güvenilirlik analizi sonucunda ölçek yüksek derecede güvenilir olarak tespit edilmiştir. Ayrıca ölçeğin alt boyutları arasında da anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Araştırmamız sonucunda tüketicilerin retro ürün satın almasında demografik özelliklerinin etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The removal of borders with the impact of globalization has caused in diversifications in marketing strategies. As a result of this differentiation, manufacturers has put the focus of the production to customers' demands. As a result of these changes put into the market the idea of retro products has occurred. Retro products; that individuals have in the past, remember longing for the past and emotions uplifting of the product or service by the manufacturer is offered to customers again. In this study, retro marketing and retro products in the customer perception have been explored. Primarily made of domestic and foreign literature and theoretical infrastructure has been established. Later, surveys have been made to obtain the data. The scale used to collect data from the foreign language to Turkish translation have been made and after the scale is adapted to measure perceptions of retro products and retro marketing for consumers. Pilot study was conducted to test the validity of Scale. As a result of the pilot study, the high reliability of the scale emergence and close to all propositions provide a sufficient level of reliability and results of the factor analysis being significant was initiated to main study. On data that obtained in main study results reliability analysis, correlation analysis, factor analysis, one-way ANOVA test and frequency analyzes were performed. Reliability analysis was determined to be highly reliable on the scale. In addition, a significant relationship between the sub-dimensions of the scale were found. As a result of our research, demographic characteristics has been found to be effective to consumers purchasing retro products.