4811 sayılı Vergi Barışı Kanunu sonrasında vergi uyumu
Tax compliance after the Law of Tax Amnesty with no 4811
- Tez No: 368204
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNER TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Vergi aflarının vergi uyumunu azalttığı düşüncesinden hareketle bu çalışmada 4811 sayılı Vergi Barışı Kanunu sonrasında Türkiye'de 81 ilin 2004-2010 yılları arasındaki vergi uyumunun nasıl bir değişim gösterdiği incelenmiştir. 4811 sayılı Vergi Barışı Kanunu sonrasında Türkiye'de vergi uyumu iller bazında düşüş kaydetmiştir. 2004-2010 yılları arasındaki vergi uyumunda azalış gösteren il sayısı 78 iken, artış gösteren il sayısı 3'dür. Sakarya, Iğdır, Muş illerinin artış gösterirken, en çok sıra kaybeden ilin Hakkâri, en çok aşama kaydeden ilin ise Sakarya olduğu tespit edilmiştir. Vergi aflarının vergi uyumuna olan negatif etkisi, 78 ilin azalış 3 ilin artış kaydettiği 2004-2010 dönemi farkı ortaya konulmuştur. Çalışmada ayrıca 2008 küresel kriz sonrasında vergi uyumu da değerlendirilmiştir. 2008 küresel krizi vergi uyumunun azalmasını daha da tetiklemiştir. Bu değerlendirmeler neticesinde şu imalara ulaşılmıştır: Türkiye'de sıklıkla çıkarılan vergi afları mükellefler üzerinde yeni bir af beklentisi oluşturarak vergi uyumunu azaltmaktadır. Türkiye'de sanayi sektöründeki kırılganlıklar vergi uyumunu olumsuz yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, how tax compliance has changed is analyzed 2004-2010 after The Law No 4811 in Turkey by 81 provinces with reference to tax amnesties reduces tax compliance. Tax compliance declined in this term. Number of decreasing province is 78 and increasing is 3 (Sakarya, Iğdır, Muş). Sakarya province is made the most progress. Additionally, 2008 global crisis has triggered reduction of tax compliance. As a result of this evaluation, reached the following implications: frequently tax amnesties cause to decrease tax compliance and fragility of Turkish industry sector affect tax compliance negatively.