Nur İçözü'nün 8-14 yaş çocuklarına yönelik eserlerinin değerler bağlamında incelenmesi
A study on the works of Nur İçözü for children between 8-14 in terms of values
- Tez No: 368239
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çocuk edebiyatı, çocuğun gelişim özelliklerine uygun olarak kurgulanmış, çocuklar için ve çocuğa göre olan edebiyat olarak tanımlanır. Çocukların erken dönemde tanıştıkları bu edebiyat, onların bilişsel, kişiliksel, dilsel ve toplumsal gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Çocukların duygu ve düşünce bakımından gelişmelerinde dil ve kültürel birikimi kazanmalarında çocuklar için kaleme alınmış öykü ve romanların önemli bir yeri vardır. Bu öykü ve romanlarda çocuklara çeşitli değerler de duyumsatılmaktadır. Bu çalışmada Nur İçözü'nün eserlerinin seçilmesinin nedeni daha önce bu eserlerin değerler bağlamında incelenmemiş olmasıdır. Çalışmada Nur İçözü'nün yazdığı“Altın Doğa Öyküleri”,“Bana Derler Küp Cadısı”,“Bintepe'nin Hayaleti”,“Bugün Ne Cadılık Yaptım?”,“Cadılık Parayla mı?”,“Çikolata Öyküler”,“Dönemeç”,“Dilek Mağarası”,“Ena Mena Dosi”,“Güneşe Tırmanan Çocuk”,“Reyhan”,“Sihirli Düşler Kesesi”,“Sevginin Mırnavcası”,“Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?”,“Sevecen Öyküler”,“Gökten İnen Üç Yıldız”,“Zamanda Yolculuk”,“Tırmık ile Isırık”ve“Yüreğimin Kıyısında”adlı eserleri Schwartz'ın Değerler Sınıflandırmasına göre incelenmiştir. Bu çalışmada yazarın Altın Yayıncılık'ta yayımlanan 8-14 yaş çocuklarına yönelik eserleri içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler; giriş, ilgili yayın ve araştırmalar, yöntem ve sonuç bölümüdür.
Özet (Çeviri)
Children's literature is described as a literature which is fictionalized in accordance with the developmental features of children and is for children and suitable for children. Such literature acquainted with by children in early period makes a contribution to their cognitive, personalistic, linguistic and social development. Stories and novels penned for children play an important role in order for them to gain linguistic and cultural accumulation in their emotional and intellectual development. Children are made understand various values in such stories and novels. Reason of the selection of the works of Nur İçözü in this study is the fact that these works haven't been studied yet within the context of the values. Works written by Nur İçözü called as“Altın Doğa Öyküleri”,“Bana Derler Küp Cadısı”,“Bintepe'nin Hayaleti”,“Bugün Ne Cadılık Yaptım?”,“Cadılık Parayla mı?”,“Çikolata Öyküler”,“Dönemeç, Dilek Mağarası”,“Ena Mena Dosi”,“Güneşe Tırmanan Çocuk”,,“Reyhan”,“Sihirli Düşler Kesesi”,“Sevginin Mırnavcası”,“Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?”,“Sevecen Öyküler”,“Gökten İnen Üç Yıldız”,“Zamanda Yolculuk”,“Tırmık ile Isırık”and“Yüreğimin Kıyısında”were studied in the study in accordance with Schwartz Values Scale. Works of the author published in Altın Yayıncılık for the children aged 8-14 years have been analyzed by content analysis method. Study is made up of five sections. These sections are introduction, related literature and studies, method and conclusion.