André Lhote'nin Türk resim ve heykeline etkileri
Andre Lhote effects of Turkish painting and sculpture
- Tez No: 368242
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. TURAN ENGİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırmada, André Lhote'un Türk Resim ve Heykeline etkileri temel alınarak, André Lhote'un yaşadığı dönemde Avrupa ve Türkiye'nin sanatsal, toplumsal değişim ve gelişmeleri ele alınmıştır. Cumhuriyetin ilanı ile Türkiye' de toplumun her alanında başlayan yenilik ve çağdaşlaşma çabaları Türk sanatında da birçok gelişmeyi beraberinde getirmiştir. Değişen ve gelişen dünyaya ayak uydurmak, onların kullandığı yöntem ve teknikleri benimseyip uygulamak için Türk sanatçılarımız, bu yolda büyük emekler vermişlerdir. Aradan geçen kayıp yılları telafi etmek, dünyada oluşan ve gelişen sanat ortamlarını, sanat akımlarını takip edip kullanmak elbette kolay olmamıştır. Tüm bu girişimler ile sanatçılarımız çağı yakalamak ve Türk sanatını çağdaş düzeylere çıkarabilmek amacıyla eğitim için yurt dışına gitmişlerdir. Paris'te André Lhote ile çalışan sanatçılarımız onun sanat anlayışından ve kişiliğinden etkilenmişlerdir. Dönemin en önemli akımlarından olan ve sanatta bir devrim olarak nitelendirilen Kübizm, André Lhote'un da Kübist ve Konstrüktivist bir sanatçı olarak sanat anlayışına yön vermiş bir akımdır. Lhote ile çalışan sanatçılarımız da Kübizm akımdan etkilenerek bu yönde çalışmalar yapmışlardır. Sonuç olarak, sanatçılarımız geleneksel kimliklerinden kopmayarak, yöresellik ve ulusallık kavramlarını çağdaş öğretilerle harmanlamış ve yeni sentezler ortaya koymuşlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, artistic and social change and development of Europe and Turkey during the period when Andre lived will be discussed based on the influence of Andre Lhote on Turkish Painting and Sculpture. With the declaration of the Republic of Turkey the efforts of modernization and innovation in every field of the society have brought along many developments in the Turkish Art. To keep pace with the developing world, to adopt and implement methods and techniques they used our Turkish artists made a great effort. Compensating for the losses of the intervening years, beginning and thriving art scenes, following and using art movements have not been easy. With all these initiatives to capture the era and in order to develop contemporary Turkish art our artists have gone abroad for education. Our artists who have worked with Andre Lhote in Paris were influenced by his concept of art and personality. Cubism as one of the most important movements and as described as a revolution in art has given direction to Andre Lhote as a Cubist and Constructivist artist in his understanding of art. Our artists working with Lhote were influenced by this movement and worked in that direction. Our artists, by not departing from their traditional identity, blended locality with contemporary concepts of nationality and have put forward new syntheses.