2007 ortaöğretim fizik öğretim programının ilk dört yıllık uygulamasının öğretmen görüşleriyle değerlendirilmesi
An evaluation of the first four year application of the 2007 secondary school physics curriculum via teacher views
  1. Tez No: 368243
  2. Yazar: KÜRŞAT KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT KAVCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Araştırmanın amacı, 2008-2009 eğitim-öğretim yılında, ülkemiz genelinde uygulanmaya başlanan ortaöğretim fizik dersi öğretim programının ilk dört yıllık uygulamasını, öğretmen görüşlerine dayanarak değerlendirmektir. Araştırmanın örneklemi, Muğla ili Marmaris ilçesinde yürütülen İTAP Fizik Olimpiyat Okulu'nda olimpiyat formatörlüğü eğitimi alan 120 fizik öğretmenidir. Bu araştırmada nicel ve nitel araştırma tekniklerine dayalı tarama modeli kullanılmıştır. Bağımsız ve bağımlı değişkenler arasındaki ilişkiler araştırılacağı için araştırmanın modeli ilişkisel tarama modelidir. Ölçme aracı olarak beş bölümden oluşan anket geliştirilmiştir. Ankette öğretmenlerin kişisel özellikleri, fizik öğretim programını tanıma durumları, programa yönelik beşli Likert tipi maddeler, uygulamaların nedenlerinin araştırıldığı iki aşamalı bölüm ve açık uçlu sorulardan oluşan beş bölüm bulunmaktadır. Anketten elde edilen verilerin analizinde birinci bölüm ve dördüncü bölümde frekans ve yüzde değerleri, ikinci ve üçüncü bölümde aritmetik ortalama, frekans ve yüzde değerleri, öğretmenlerin kişisel özellikleri ile programın alt boyutlarının karşılaştırılmasında iki kategoriye sahip olanlar için ilişkisiz örneklem t-testi, üç ve daha fazla kategoriye sahip olanlar için ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, yeni fizik dersi öğretim programının öğretmenlere yeterince tanıtılmadığı, fizik dersinin haftalık ders saati ve kazanım başına ayrılan sürenin yetersiz olduğu bulgularına ulaşılmıştır. Öğretmenlerin programın ölçme ve değerlendirme yaklaşımına yüksek düzeyde katıldıkları sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte öğretmenlerin yaş, cinsiyet gibi kişisel özelliklerine göre program hakkındaki görüşlerinde anlamlı fark bulunmazken, hizmet süresine göre programın ölçme ve değerlendirme yaklaşımına yönelik görüşleri arasında anlamlı farkların bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the first four years applications of Physics Lessons Teaching Programmes which are started to use throughout the country in 2008-2009 academic year according to the teachers' opinions. The samples of this research are 120 physics teachers who have been educated as an Olympiad formatter in ITAP Physics Olympiad School. In this research a type of scanning with quantitative and qualitative techniques have been used. The model of scanning is associational model because the relation between dependent undependent variables will be searched. As a measurement device a survey with five sections have been developed. There have been the teachers' personal features, their knowledge aboutth a programme, the items of questionnaire Likert types, a section with two parts which is researched causes of applications and five sections with open-ended questions. In the analysis of survey; in the first and fourth parts, frequency and percent values in these cond and third part saverage, frequency and percent values-the comparing of teachers' personal features and the sub-dimensions of the programmes unconnected t-test for the ones who have two categories, ANOVA for the ones who have three or more categories. At the end this survey, it has been noticed that the programme hasn't been introduced enough to the teachers, and the weekly physics lesson periods are satisfying. But it has been seen that the teachers have got in to the the survey substantially. Besides it has been reported that there is no main differences between the teachers' opinions about the programmes according to the ages, sexes or personal features but some meaningful differences according to the irexperinces and approaching of the opinions on the assesment&evaluation.