Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın 'Aganta Burina Burinata' romanının kelime kadrosunun tespiti ve Türkçe öğretimi bakımından değerlendirilmesi
Determination and evaluation of the word categories in Cevat Şakir Kabaağaçli's novel entitled Aganta Burina Burinata in terms of teaching Turkish …………………………………………………………………………………………………………………
  1. Tez No: 368244
  2. Yazar: EMEL EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF ALİ BOZKAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 555
Özet
ÖZET Bu çalışma Cevat Şakir KABAAĞAÇLI'nın“Aganta Burina Burinata”adlı romanınında geçen kelime gruplarının tahlilini içermektedir. Bu incelemede cümlenin herhangi bir ögesi konumundaki kelime grupları ve bu gruplar içindeki varsa alt gruplar ortaya konmuştur. Tez beş bölümden oluşmaktadır.İlk bölüm giriş bölümüdür.Bu bölümde araştırmanın problem durumu,amacı,önemi,alt problemleri,sınırlılıklar ve kısaltmalar sunulmuştur. İkinci bölüm ilgili yayın ve araştırmalardır.Bu bölümde çalışmayla ilgili yayın ve araştırmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölüm araştırmanın yöntem kısmıdır.Burada araştırmanın modeli,evren ve örneklem, veri toplama araçları, veri çözümleme teknikleri gibi açıklamalara yer verilmiştir. Dördüncü bölüm bulgular ve yorumlardır. Burada isim tamlamaları,sıfat tamlamaları,tekrar grupları, ikilemeler,ünvan grupları ve fiilimsi gruplarıtespit edilerek gerekli alt başlıklar verilmiştir. Beşinci bölüm sonuç ve önerilerdir, kaynakçadır. Bu bölümde çalışmayla ilgili yayın ve araştırmalara yer verilmiştir. Romanda şu kelime grupları incelenmiştir:İsim tamlamaları,sıfat tamlamaları,tekrar grupları,ikilemeler,ünvan grupları,fiilimsiler,edat grupları. İsim tamlamaları belirtili, belirtisiz ve zincirleme isim tamlamaları şeklinde incelenmiştir. Sıfat tamlamaları incelenirken niteleme ve belirtme sıfatları ile kurulanlar şeklinde incelenmiştir. Fiilimsiler; isim fill grupları,sıfat fiil grupları, ve zarf fiil grupları şeklinde ele alınmıştır.Sıfat fiil grupları“iyelik ekleriyle kullanılanlar”ve“adlaşmış sıfat fiil grupları”olarak iki kısma ayrılmıştır. Sınıflandırma ve tespit eserdeki sayfa numaraları ve satırlar dikkate alınarak yapılmıştır.Öbek incelemelerinde cümle bütünlüğüne mümkün olduğunca dikkat edilmiş olup incelenen öbeklerin kaçıncı sayfada ve satırda geçtiği cümle sonlarında gösterilmiştir. Her kelime grubu geçtiği cümlede koyu şekilde gösterilmiştir. İncelememizin sonuç bölümünde en çok hangi kelime grubunun kullanıldığı belirlenmiş, bunların Türkçe öğretimine olan katkısı değerlendirilmiş ve Cevat Şakir'in dili ve üslubu hakkında tespitler yapılmıştır. Tez Aganta Burina Burinata adlı eserin Akba Kitabevinin 1946 yılında yayınlanmış baskısından hazırlanmıştır. İncelenen baskıda imlâ ve yazımla ilgili farklılıklar vardır. Esere sadık kalınması açısından bunlar değiştirilmemiş, tespit edilen farklılıklar imla başlığı altında gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study comprises the analysis of phrases (word groups) in the novel titled“Aganta Burina Burinata”by Cevat Şakir KABAAĞAÇLI. In this study, the phrases analysed are not only those that have any grammatical function within a sentence but also subgroups of those phrases. The thesis consists of five parts. The first part is the introduction. In this part, the subject, the aim, the importance and the subproblems of the research, restrictions and abbreviations have been presented. The second part gives details about the research method in which the research model, the target population and the sample, data collection tools, data analysis techniques have been explained. The forth part consists of the findings and their explanations. In this part, noun compounds (noun phrases existing of two nouns), adjectival compounds (noun phrases consisting of a noun modified by an adjective), repetition groups, reduplications, title groups and gerundials have been grouped under the necessary subtitles. The fifth part conclusion and suggestions and is the bibliography where publications and articles related to the study have been stated. In the novel, the following word groups (phrases) have been analyzed: noun compounds (noun phrases with two nouns), adjectival compounds (noun phrases consisting of a noun modified by an adjective), repetition groups, reduplication, title groups, gerundials, and postpositions. Nouns compounds have been analyzed as definite, indefinite and chain compounds. Adjectival compounds (noun phrases with adjectives modifying the noun) have been analyzed in terms of whether the modifying adjective is qualificative or determinative, and determiners have been further analyzed in subheadings. Gerundials have been studied in terms of nominalizers, participials and adverbials. Participials have been classified in two groups as“the ones marked with possessive suffixes”and“nominalized participials”. Identification and classification have been done considering the page numbers and lines. In the analysis of phrases, sentence coherency has been taken into consideration and the number