İlköğretimde teftiş uygulamalarına ilişkin öğretmen görüşleri
Teachers' views on practices of inspection in elementary schools
- Tez No: 368280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR BEYCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma, ilköğretimde yapılan teftiş uygulamalarına ilişkin öğretmen algı ve beklentilerini ortaya çıkararak denetimin etkililiğini artıracak önerileri sunmayı amaçlamaktadır. Araştırmada, nicel ve nitel araştırma yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Çalışma, uygulanan ölçekten elde edilen nicel verilerden sonra, odak grup görüşmesi tekniği ile elde edilen nitel verilerle tamamlanmıştır. Araştırmanın evrenini 2012-2013 öğretim yılında Balıkesir il merkezinde bulunan 35 ilk ve ortaokulda görev yapmakta olan 1289 öğretmen oluşturmaktadır. Verilerin analizi 375 veri toplama aracı ile gerçekleştirilmiştir. Nitel boyutta, cinsiyetlerine, branşlarına ve mesleki kıdemlerine göre belirlenen 30 öğretmenden oluşan altışarlı gruplarla gerçekleştirilen ve 5 odak grup oturumunu içeren yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Veri toplamada, 2010 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Daire Başkanlığı (EARGED) tarafından geliştirilen“İlköğretim okullarındaki denetim uygulamalarının değerlendirilmesi anketi (öğretmen anketi)”kullanılmıştır. Yapılan faktör analizi sonucunda anketteki sorular 5 alt boyutta toplanmıştır. Yarı yapılandırılmış odak grup görüşmelerinde, katılımcılara araştırma ölçme aracından dönüştürülerek oluşturulan 5 soru ve sonda sorular yöneltilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesi amacıyla, aritmetik ortalama, standart sapma, yüzde, t-testi, ve tek yönlü varyans analizi testleri yapılmıştır. Nitel boyutta ise görüşmelerde kaydedilen yazılı metinler deşifre edilmiş ve metinler üzerinde kodlama çalışması yapılmıştır. Katılımcıların ilköğretimde yapılan rehberlik uygulamalarına ilişkin algılarının aritmetik ortalaması 2,46 (Nadiren), müfettişlerin iletişim ve uzmanlık becerilerine ilişkin algıları ortalaması 3,21 (Bazen) , teftişin gözlem ve değerlendirme sürecine ilişkin algılarının ortalaması 2,78 (Bazen), teftiş uygulamalarına ilişkin beklentilerinin ortalaması 4,47 (Tamamen) ve teftiş süreçlerinde işbirliğine ilişkin beklentilerinin ortalaması ise 3,66 (Oldukça) olarak bulunmuştur. Araştırmanın sonucunda nicel olarak elde edilen veriler, nitel olarak elde edilen veriler tarafından da destekleyici bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to reveal teachers' perceptions and exptectations on supervision in primary schools and to make suggestions for better supervision processes. In this study both quantitative and qualitative methods were used. The study was completed the qualitative data gathered by focus group interview after getting the quantitative data gathered by survey technique. The population of the study comprised 1289 teachers who work in 35 elementary schools in Balıkesir province centraldistrict in 2012-2013. Total number of surveys which was returned to the researcher was 375. In qualitative dimension, there were five semi-structured focus group with 30 participants chosen according to their sexes and branches. In data gathering, Assessment of Supervision Practices in Primary Schools Qustionnare (for teachers), which was developed by The Department of Research and Development for Education was used. Factor analysis carried out and the questionare was seperated into 5 sub-dimensions. To analyze data, mean, standart deviation, frequency, t-test and one way ANOVA were used. For qualitative analysis, written texts were transcribed. Then, the transcribed texts were coded. Arithmetic means which was measured was found 2,47 (Rarely) level for perceptions of counselling practises, 3,21 (Sometimes) level for perceptions of supervisors' communicative and professional skills, 2.78 (Sometimes) level for perceptions of observation and assessment process in supervision, 4,47 (Totally agree) level for expectations of supervisional practises in general and finally 3,66 (Quite agree) level for cooperation in supervisional processes. In view of the findings of research, the quantative results was found supportive by the qualitative results.