8. sınıf öğrencilerinin geometrik cisimler üzerindeki imgeleri ve sınıflama stratejileri
8th graders' images of solids and classification strategies
  1. Tez No: 368282
  2. Yazar: AYŞE SİMGE ERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF TÜRNÜKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu araştırmanın amacı 8. sınıf öğrencilerinin geometrik cisimler üzerindeki imgelerinin ve sınıflama stratejilerini incelemektir. Bununla birlikte öğrencilerin geometrik düşünme düzeyleri, uzamsal düşünme becerileri açısından da incelenip ilişkileri ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Sekizinci sınıf öğrencilerinin geometrik cisimler üzerindeki imge ve sınıflama stratejilerini belirlemeye yönelik olan bu çalışmada nitel ve nicel araştırma yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Öğrencilerin geometrik cisimlere dair imgelerini, sınıflama stratejilerini ve aralarındaki ilişkiyi derinlemesine betimleyebilmek adına nitel araştırma yapılmıştır. Geometrik düşünme düzeyleri ve uzamsal beceriler açısından ilişkileri inceleyebilmek adına nicel araştırmaya başvurulmuştur. Araştırma 2013-2014 eğitim öğretim yılında İzmir İli Buca ilçesinde rastgele seçim işlerine göre belirlenen 10 adet resmi ortaokulda öğrenim gören 359 öğrenci ile gerçekleşmiştir. Araştırmada Görüşme Formu, Geometrik Cisim İmge Çalışma Yaprağı, Van Hiele Geometrik Düşünme Testi, Zihinsel Döndürme Testi ve araştırmacı tarafından geliştirilen Geometrik Cisim Testi uygulanmıştır. Çalışmanın nitel kısmında, amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan maksimum çeşitleme örneklemiyle belirlenen 20 öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler geometrik cisimleri tanımlatan ve görsel olarak tanımayı içeren sorular ile somut modellerle sınıflamayı içeren sorulardan oluşmaktadır. Çalışmada geliştirilen“Geometrik Cisim Testi”31 sorudan oluşmakta olup geçerliği için madde analizi yapılmıştır. Cronbach Alpha katsayısı 0,765 olarak bulunmuştur. Araştırma bulgularında öğrencilerin formal tanımlardan çok uzak oldukları, yüzey özelliklerinin imgelerde ön plana çıktığı bulunmuştur. Bazı öğrencilerin ise cisimleri çevredeki nesneleri kullanarak tarif ettikleri tespit edilmiştir. Aynı zamanda öğrencilerin kavram imgelerine yön veren aşırı genellemelere sebep olan yanılgılar da bulunmuştur. Öğrencilerin sınıflama stratejilerinde ise yüzey özelliklerinin etkisi yine ortaya çıkmıştır. Nicel veri analizleri sonucunda, öğrencilerin Geometrik Cisim Testi'nden aldıkları puanlar ile geometri düşünme düzeyleri arasında anlamlı farklar, uzamsal becerileri arasında ise anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Sonuç olarak geometrik cisimlerin öğretim sürecinde eğitimcilere yol gösterici ipuçlarına ulaşıldığı ve geometrik cisimler ile ilgili yapılacak çalışmalara ışık tutacağı düşünülmektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate 8th grade students' images of solids objects and classification strategies. Besides this, it is intended to examine and show the relations of students' geometric thinking levels and their spatial thinking skills. In this study, which is to identify the 8th grade students' images of solids objects and classification strategies, qualitative and quantitative research methods are used together. In order to describe students' images of solids objects, classification strategies and the relationship between them thorough, qualitative research was conducted. To examine geometric thinking levels and the relations in terms of spatial skills, quantitative research was conducted. The research has been carried out with 359 students who are attending randomly chosen 10 state secondary schools in 2013-2014 educational year in Buca, a district of Izmir Province. Interview Form, Geometric Object Image Worksheet, Van Hiele Geometric Thinking Test, Mental Rotation Test and Geometric Object Test, developed by the researcher, were conducted in the study. In the qualitative part of the study, semi-structured interviews were conducted with 20 students determined by the maximum variation sample, which is one of the purposive sampling methods. Interviews consist of questions which make students define geometric objects and recognize the geometric objects visually and questions about classification with concrete models. Geometric Object Test, developed for this study, consists of 31 questions and item analysis was conducted for validity. Cronbach's Alpha coefficient was found to be 0.765. Research findings show that students are too far away from formal definitions and the surface characteristics come into prominence in the images. Some students were determined to describe objects by using surrounding objects. At the same time, misconceptions that cause overgeneralization that gives direction to students' concept image were also found. When it comes to students' classification strategies, the effect of surface characteristics has emerged again. According to the result of quantitative data analysis, there are significant differences between students' scores obtained from the Geometric Object Test and their geometry thinking levels and there are significant relations with their scores and their spatial skills. As a result, it is thought that geometrical objects' clues, guidance to educators in the teaching process are achieved and it will shed light on the studies that will be carried out on geometrical objects.