Hisse senedi getirilerinin öngörüsünde finansal zaman serisi modellerinin karşılaştırılması: Borsa İstanbul örneği
Comparative performance of models of financial time series in forecasting stock returns: The case of İstanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 368299
  2. Yazar: HANDE YEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE ÖZLEM ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, 1990:02 ve 2012:12 dönemleri arasında ele alınan Borsa İstanbul BIST 100 endeksi günlük getiri serisinin öngörüsünde, haftanın günlerini temsil eden değişkenler ilave edilerek, doğrusal (entegre olmuş otoregresif hareketli ortalama) ARIMA modelleri ve oynaklığı da göz önüne alan (otoregresif koşullu değişen varyans) ARCH-GARCH modellerinin performanslarını karşılaştırmaktır. Bu amaçla öncelikle her bir oynaklık modeli kendi aralarında karşılaştırılmış ve o sınıf içindeki oynaklığı en iyi tahmin eden model belirlenmiştir. Daha sonra kendi sınıfındaki en iyi oynaklık modellerinin örneklem dışı performansları karşılaştırılmıştır. Böylece, BİST 100 getiri serisini en iyi şekilde tahmin eden model elde edilmiştir. Sonuçlar, (Üssel GARCH) EGARCH(1,1) modelinin finansal getiri serisini öngörmede ARIMA modelleri dahil olmak üzere diğer modellere göre daha başarılı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to estimate the ISE 100 return series in the best form with day of the week effect using daily data set which is covered a period from 1990:02 to 2012:12. In this case, the financial time series were estimated with linear ARIMA (Autoregressive Integrated Moving Average) models and ARCH-GARCH (Autoregressive Conditional Heteroscedasticity - Generalized ARCH) models which estimate the volatility. Primarily, each volatility model was compared among themselves and model which estimate the volatility best, was identified in that class. After, the performances of out of sample forecast of the best volatility models in their own class were compared. By this method, the best model that estimated the volatilty were obtained. The results showed that the determined model of EGARCH (Exponential GARCH) which were used to model and forecast the volatility of financial return series had better performance compared to other models.