Kültürlerarası iletişimde Türk yönetim kültürü
Turkish management culture in intercultural communication
  1. Tez No: 368323
  2. Yazar: SERÇİN UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE SARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Küreselleşme sürecinde uluslararası işletmelerin yönetim uygulamalarında kültürlerarası iletişim bir rekabet avantajı olarak değerlendirilirken, küresel yönetim düşüncesi çerçevesinde şirket yöneticilerinin sahip oldukları kültürel altyapılar büyük önem kazanmaktadır. Bu rekabet içerisinde Doğu ve Batı kültürünün sentezine örnek gösterilen kültürel alt yapısı ile öne çıkan Türk yöneticilerin ise uluslararası platformda kültürlerarası iletişime duyduğu ihtiyacın her geçen gün arttığı gözlemlenmektedir. Dolayısıyla, bu araştırma ile kültürlerarası iletişim perspektifinden Türk yönetim kültürü incelenmiştir. Araştırmanın iki amacı bulunmaktadır. Öncelikle, yapılan literatür taramasında kültürlerarası iletişime yönelik Türkçe çalışmaların sınırlı olduğu ve Türk yönetim kültürünün kültürlerarası iletişim perspektifinden incelendiği herhangi bir akademik çalışmanın ortaya konmadığı görülmektedir. Ancak akademisyenler ve iş adamlarının buluştuğu ortak noktada yöneticilerin ve liderlerin uluslararası platformda başarılı olabilmesindeki en önemli unsurlar arasında kültürlerarası iletişimin yer aldığı tespit edilmektedir. Bu nedenle, yönetim, işletme ve insan kaynakları alanlarında son dönemlerde öne çıkan Türk yönetim kültürünün kültürlerarası iletişim perspektifinden incelenmesi sadece iletişim disiplinine değil, aynı zamanda yönetim, işletme ve insan kaynakları disiplinlerine de katkı sağlaması açısından önem kazanmaktadır. Bu araştırma ayrıca iş dünyasındaki profesyonellere küresel yönetim sürecinde Türk yönetim kültürünün konumunu sunmanın yanı sıra Türk yöneticilerin kültürlerarası iletişimde başvurdukları uygulamaları görmelerini sağlamaktadır. Uluslararası işletmeler sahip oldukları çok kültürlü yapı nedeniyle kültürlerarası iletişim çalışmaları açısından en verimli araştırma alanları arasında yer almaktadır. Dolayısıyla, bu çalışmada dünya genelinde faaliyet gösteren uluslararası işletmelerin yurt dışı ofislerinde görev alan Türk expatlarla görüşülmüştür. Bir diğer ifadeyle, bu çalışmada uluslararası platformda deneyim kazanan yurt dışındaki Türk expatlardan kültürlerarası iletişimde Türk yönetim kültürünü değerlendirmeleri istenmektedir. Araştırma sonuçları, Doğu ve Batı kültürünün bir karışımı olan Türk yönetim kültürünün bu yapısıyla kültürlerarası yönetim ve iletişim alanında özgün bir tarzı olduğunu ortaya koymaktadır. Öte yandan, Türk yönetim kültüründe ağır basan hiyerarşik ve paternalist yapının küresel yönetim uygulamalarındaki heterarşik yapı ile çakıştığı ve bu durumun uluslararası platformda başarılı olmak isteyen Türk işletmeleri ve Türk yöneticiler önündeki en büyük engel olduğu anlaşılmaktadır. Türk yönetim kültüründe son yıllarda kurumsallaşma yolunda atılan adımlar ve Y ve Z kuşağının yönetime yönelik değer yargılarının heterarşik bir yapıda olması ise Türk yönetim kültürünün yavaş yavaş yönetim kültürüne daha uygun bir yapıya kaydığı göstermektedir. Fakat bu noktada Türk yöneticilerin uluslararası platformda sahip oldukları kültürel yapılar çerçevesinde kendi ideal kültürlerini yaratmaları son derece önemlidir. Bu aşamada, Türkiye'de kültürlerarası iletişim alanındaki akademik çalışmaların iş dünyasının desteği ile birlikte artması gerekli bulunurken, araştırmalar sonucunda Türk yöneticilerin uluslararası platformda daha fazla söz sahibi olabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
As the intercultural communication has been counting a competitive advantage for managerial applications of international companies on globalization process, the managers possessing the cultural infrastructure has been more significant on global management thinking scale. It is obvious that the Turkish managers who are good examples of Eastern and Western culture synthesis with their cultural infrastructure recently having an increasing demand of intercultural relations on the global platform. Therefore, Turkish management culture is studied in detail on intercultural communication perspective within this article. The international companies are the best study fields because of the multicultural structure they possess. Therefore, this study contains the meetings with Turkish expats who is working for international companies running all over the World. The results of the research claims that Turkish Management culture has a unique style which includes the good mix of East and West culture. On the otherside, two main characteristics of Turkish management culture, hierarchy and paternalism has been conflicted with the heterarchique structure of global management applications and it is noticed that this is one of the biggest challenges for Turkish corporations and Turkish professionals who wants to succeed on global aspect. Important steps of progress about institutionalisation made in recent years and Y, Z generations who is ideologically close to heterarchic way of thinking shows that Turkish management culture is being updated step by step. Finally, it is very important that the cultural structure characteristics gained on global platform by Turkish managers must be supported by creating their ideal culture.