The effect of organizational culture on leader-member exchange: A cross-cultural studyamong Turkey and France
Örgüt kültürünün lider-üye değişimi üzerine etkisi: Türkiye ve Fransa arasında kültürlerarası bir çalışma
- Tez No: 640624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Gelişen teknoloji ile küçülen sınırlar, farklı kültürlere sahip inşaları daha çok etkileşim haline sokmuştur. Bu süreçte farklı kültürlerden gelen insanların iletişimde verilen mesajları doğru algılaması ve işlemesinin yanın sıra bu durumu yönetmek ayrıca önem kazanmıştır. Bir gruba uygulanan liderlik modelleri, o grubun kültüründen etkilenerek yeni bir çalışma alanına doğmasına sebep olmuştur. Çalışmanın amacı kültürel farklılıkların ve değerlerin lider üye değişimi üzerindeki etkisini test etmektir. Liderlik kavramı, lider üye değişimi, kültürel farklılıkların lider üye etkileşimine etkisi ve Türk ve Fransız kültürleri üzerindeki verileri tartışılmaktadır. Bu amaçla, kaynak taramasında liderlik ve kültür kavramaları açıklanmaktadır. Türk ve Fransız çalışanlardan oluşan örneğin Graen ve Uhl-Bien tarafından geliştirilen Lider- Üye Değişim 7 Anketi (LMX7) ve Hofstede tarafından geliştirilen Kültürel Boyutlar ve Değerler Anket Modülü (VSM 2008) ile test edilmektedir. Bu çalışma Türk ve Fransız toplumunun kültürler değerlerinin lider üye etkileşimine büyük bir ölçüde etkilerinin olduğunu göstermiştir. Kültür boyutlarının Lider üye etkileşimi arasında regresyon analizi yapılmış. Yapılan regresyon analizi sonucunda Türk çalışanlar arasında Bireycilik, Güç Mesafesi ve Uzun Vadeye Dönüklük arasında anlamalı bir ilişki bulunmuştur fakat buna karşın Erillik ve Dişilik boyutu ile Lider Üye Etkileşimi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki yoktur. Yapılan regresyon analizi sonucunda Fransız çalışanların Güç Mesafesi, Erillik ve Dişilik, Belirsizlikten Kaçınma ve Uzun Vadeye dönüklük boyutları ile LMX arasında anlamlı bir ilişki varken, Bireysellik boyutu için istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç elde edilememiştir. Bulguya göre, Türkiye ve Fransa'daki beyaz yakalı çalışanlar arasında kültür açısında çok büyük farklıklar olmamakla beraber, Hofstede'nin Değerler Anketi Modeli değişkenlerinin Lider Üye Değişimi üzerinde önemli bir etkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
The borders shrinking with the developing technology have brought the constructions with different cultures into more interaction. In this process, besides the fact that people from different cultures correctly perceive and process the messages given in communication, managing this situation has also gained importance. Leadership models applied to a group were influenced by the culture of that group, causing it to be born in a new field of study. The aim of the study is to test the effect of cultural differences and values on leading member exchange. The concept of leadership, exchange of leader members, the effect of cultural differences on leader member interaction and data on Turkish and French cultures are discussed.For this purpose, the literature review section explains the leadership and culture concepts. The sample group consisting of Turkish and French employees were tested with, Leader-Member Exchange 7 Questionnaire (LMX7) developed by Graen and Uhl-Bien (Cultural Dimensions and Values Survey Module (VSM 2008) developed by Hofstede. This study has shown that the cultural values of Turkish and French society have a major impact on the leader-member interaction. Regression analysis was made between Leader member interaction of culture dimensions. As a result of the regression analysis, a meaningful relationship was found between Collectivism, Power distance, Uncertainty Avoidance and Long-term orientation among Turkish employees, however there was no statistically significant relationship between Masculinity and femininity dimension and Leader member interaction. As a result of the regression analysis, while there was a significant relationship between the power distance, Masculinity Femininity, Uncertainty Avoidance and Long term orientation dimensions of the LM workers and LMX, there was no statistically significant result for the size of Collectivism. According to the findings, although not very large differences in terms of culture among white-collar workers in Turkey and France, Hofstede's Values Survey has no significant effect on the Leader Member Exchange Model variables.