Kavramsal fotoğraf
Conceptual photography
  1. Tez No: 368536
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAĞATAY GÖKTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİMBER RANA ESKİER, PROF. DR. ÖZER KANBUROĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
“Kavramsal Fotoğraf”başlığı altında incelenen bu tez, Kavramsal Sanat uygulamalarındaki fotoğraf nitelikli kullanım biçimlerini, Kavramsal Fotoğraf ürettiğini ifade eden ya da ürettiği söylenen sanatçıların çalışmalarını ve bu yaklaşımların da Kavramsal Fotoğrafı nasıl etkilemiş olabileceğini araştırmış, sonuç olarak da fotoğrafın kavramsal dili ile ilgili özgün sonuçlara ulaşmayı amaçlamıştır. Kavramsal olarak tanımlanabilecek fotoğrafik görüntünün kapsamına yönelik bir takım tezler öne sürmüştür. Sanatta kavramsal sürecin hem modernizm, hem de postmodernizm dönemleri içerisinde kısaca irdelenmeye çalışıldığı tezin 1. bölümde, öncelikli olarak Kavramsal Sanat'ın oluşmasında etkisi olan XX. yüzyıl modern sanat akımları ve sanatçıları incelenmiştir. Bir sanat hareketi olarak 1960'lı yıllarda Amerika'da etkisini göstermeye başlayan Kavramsal Sanat'ın belirleyici özellikleri, akımın önde gelen temsilcilerinin açıklamaları, çalışmaları ve etkileşim içerisinde olduğu döneminin diğer sanat hareketleri üzerinden ortaya konulmaya çalışılmıştır. Fotoğrafik görüntünün kavramsallaşma sürecini konu alan 2. bölümde ise, Kavramsal Sanat'ın fotoğrafik görüntüyü kullanma biçimleri üzerinden gelişen Kavramsal Fotoğraf pratikleri örnekler üzerinden inceleme altına alınmıştır. Kavramsal Fotoğrafın oluşum ve gelişim süreci, dönemin“güzel sanatlar fotoğrafçılığı”yaklaşımının sanatsal olarak değerlendirmediği“amatör”,“haber”ve“bilim”nitelikli fotoğraf anlayışları üzerinden açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca fotoğraf sanatında kullanılan yeni bir terim, fotoğraf yarışmalarında yeni bir kategori ve fotoğraf eğitiminde yeni bir ders olarak Kavramsal Fotoğraf üzerine yapılan tanımlamalar irdelenmeye çalışılmış ve terimin kapsamıyla ilgili tespitlerde bulunulmuştur. Sonuç olarak“zaman”kavramı ve zamanın geçiciliğinin görülebilen izleri olarak da“ölüm imgeleri”ele alınmış, fotoğrafik görüntünün zaman ve ölüm kavramlarıyla kurduğu ilişki kuramsal olarak incelenmiş,“ölüm”kavramının diğer tüm kavramlara oranla daha baskın olduğu fotoğraflar üzerinden Kavramsal Fotoğraf tanımlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Being analyzed under the title of“Conceptual Photography”, this thesis has researched the photograph-based usage patterns in Conceptual Art practices, works of artists expressing that they create Conceptual Photography or those who are said that they create and how these approaches may have affected Conceptual Photography, as a result, the thesis at issue has aimed at achieving specific results related to conceptual language of the photograph. Several dissertations for the scope of photographic image that can be defined conceptually have been argued. Primarily XX. century modern art movements and artists having influence at the formation of Conceptual Art have been analyzed in the first chapter of the thesis where conceptual process at art have been tried to be discussed briefly within both modernism and postmodernism periods. Determinant features of Conceptual Art, beginning to show its effect as an art movement in the United States of America in 1960s, have been tried to be put forward through descriptions and works of the leading representatives of the movement and other art movements of the period that they were in interaction. As for second chapter, addressing the issue of the process of conceptualization of photographic image, Conceptual Photography practices developed through Conceptual Art's usage of photographic image have been studied through the samples. The formation and development processes of Conceptual Photography have been tried to be explained through photograph understandings with“amateur”,“news”and“science”characteristics that“fine art photography”approach of the period do not evaluate as artistic. In addition, definitions on Conceptual Photography, as a new term used in the art of photography, a new category in the photography contests and a new course in photography training, have been tried to be scrutinized and some points with regard to the scope of term have been made. As a result,“time”concept and“images of death”as visible traces of transience of time have been also considered, the relationship which photographic image has associated with time and death concepts has been theoretically analyzed, Conceptual Photograph has been tried to be defined through the photographs in which“death”concept is much more dominant than all other concepts.