Logo değişiminin markaya ilişkin tutum üzerine etkisi
The effect of logo change on attitude toward a brand
- Tez No: 368535
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN TANSU SAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
İşletmelerin en temel amacı sürdürülebilir bir karlılıktır. Mevcut ürünlerine ilave yeni ürünler geliştirip büyüyerek bu amaçlarına ulaşır. Tüketicide istek ve beklenti oluşturacak çalışmalar yaparak yeni ürünlerine pazar açarken, mevcut markalarını da canlandırarak pazardaki konumlarını kuvvetlendirir. Tüketiciyi yönlendiren ya da beklentilerini rakiplerinden daha iyi sağlayan markaların bu değişen ortamda varlıklarını devam ettirdikleri görülmektedir. Uzun yaşam süreleri içinde kendilerini yenileyerek müşteri ilgisini çekmeye çalışan işletmelerin, değişen ekonomik çevrede en çok güncelledikleri ise markanın en önemli görsel elemanlardan biri olan logodur. Beğenilen bir logoya ilişkin olumlu tutum ile markanın imajı ve başarısı artmaktadır. Logo değişiminin markaya ilişkin tutuma etkisinin incelendiği bu çalışma teorik ve uygulama kısmından oluşmaktadır. Teorik kısımda literatürde var olan logo ve tutum ile aralarındaki ilişki araştırılmıştır. Uygulama kısmında ise farklı sektörlerde faaliyet gösteren logo değişimi yapmış markalar üzerinde araştırma yapılarak logo değişiminin markaya ilişkin tutum üzerine etkisi incelenmiştir. Verileri toplamada anket yöntemi kullanılmıştır. 409 örnek basit rastgele yöntemle Kocaeli Üniversitesi öğrencileri arasından seçilmiştir. Sonuç olarak, logo elemanlarının duygusal tutumla ve davranışsal tutumla ilişkisi vardır. Duygusal tutumun davranışsal tutumla da ilişkisi vardır. Logo değişiminin markaya ilişkin duygusal tutumda değişimler yaptığı görülmüştür. Markaya ilişkin tutum bileşenlerinin marka tanımaya göre değişebildiği ve logoda yapılan az ya da çok değişim düzeyinin tutumda farklılık oluşturduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Main target of companies is to make a sustainable profit. They reach target by growing with market-product development. They make market position stronger by revitalizing their brands and opening new market with satisfying consumer needs and wishes. Brands directing their consumers or satisfying their expectations more than their competitors are observed to keep their identity in this fierce competitive environment. Companies (brands) in their long life time try to attract attention of customers by renewing themselves. In this case, logo is one of the mostly revised brand elements in this changing economic environment. It is a fact that an attractive logo having positive effects on attitudes increases the image and success of a brand. This study examines the effects of logo and logo change toward brand attitude. It has two parts including theoretical and application. The first part mainly reviews logo and attitude toward a brand with in between relation from literature. The second part of the study investigates the attitude changes of ten selected brands that changed logos acting in different sectors. Questionnaire was used to collect data by simple random sampling. 409 samples were selected among the students in Kocaeli University. As conclusion, it is found that the relationships between logo design elements and attitude components are significant. Logo changes in influencing affective component of attitude are significant. Brand recognition is significant in evaluating attitude components of a brand. Little or very different degree of change in logo are also significant in attitude toward a brand.