Müziksel işitme, okuma ve yazma öz yeterlik ölçeği'nin geliştirilmesi ve müzik öğretmeni adaylarının öz yeterlik düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Musical hearing, reading and writing scale development of self-efficacy and music teacher candidates' self- efficacy in terms of the analysis of levels of some variables
  1. Tez No: 368554
  2. Yazar: CANAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGIM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada müzik öğretmeni adaylarının müziksel işitme, okuma ve yazma öz yeterlik düzeyleri cinsiyet ve sınıf düzeyi değişkenleri açısından incelenmiştir. Bu amaçla öncelikle Müziksel İşitme, Okuma ve Yazma Öz yeterlik Ölçeği (MİOYÖÖ) geliştirilerek geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, ülkemizdeki üniversitelerin Eğitim Fakültelerinin Müzik Öğretmenliği Programlarının 3. ve 4. sınıflarında öğrenim gören öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini; İnönü, Cumhuriyet, Harran, Ondokuz Mayıs, Atatürk, Karadeniz Teknik, Gazi Osman Paşa, Yüzüncü Yıl ve Erzincan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Programlarında 2012-2013 Eğitim ve Öğretim Yılında 3. ve 4. sınıflarda öğrenimine devam eden 212'si kız, 155'i erkek olmak üzere toplan 367 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmaya katılan öğrencilerin yaşları 19 ile 34 arasındadır ve yaş ortalamaları 23.04 (SD= 2.32) olarak belirlenmiştir. Verilerin analizinde, betimsel istatistikler, açımlayıcı faktör analizi kullanılmıştır. Güvenilirlik çalışmaları kapsamında ölçeğin iç tutarlılık katsayıları, test yarılama güvenirlik katsayıları ve Guttman güvenirlik katsayıları hesaplanmıştır. Cinsiyet ve sınıf düzeyi açısından gruplar arasındaki farkları belirmeye yönelik olarak bağımsız gruplar için t testi kullanılmıştır. Araştırmanın veri analizleri için SPSS 17.0 programı kullanılmıştır. Analizlerde anlamlılık düzeyi .05 olarak alınmıştır. Ölçeğin geliştirilme aşamasında ölçeğin kapsam geçerliği için 5 ayrı uzmandan görüş alınmıştır. Ölçeğin yapı geçerlik çalışması için açımlayıcı faktör analizi kullanılmıştır. Geçerlilik çalışmaları kapsamında yapılan açımlayıcı faktör analizinde 50 maddelik ölçek için iki boyutlu bir yapı elde edilmiştir. Faktör analizi sonucu, her bir faktörde yer alan maddelerin oldukça yüksek düzeyde yük değerlerine sahip oldukları belirlenmiştir. Araştırmada geliştirilen MİOYÖÖ'nün güvenirlik çalışmalarında Cronbach Alpha iç tutarlılık katsayısı değerleri Müziksel İşitme ve Yazma Öz yeterliği alt boyutu için α= .96; Müziksel İşitme ve Okuma Öz yeterliği alt ölçeği için α= .95 ve ölçeğin toplamı için de α= .96 olarak bulunmuştur. Ayrıca ölçeğin iki yarı test güvenilirlik katsayısı ile Guttman güvenilirlik katsayısı değerleri yüksek bulunmuştur. Müzik öğretmeni adaylarının müziksel işitme, okuma ve yazma öz yeterlik alt boyutlarının ve toplam düzeylerinin cinsiyet ve sınıf düzeyleri açısından gruplar arasında anlamlı düzeyde bir fark olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, music teacher candidates were examined in term of gender, level of musical hearing, reading and writing self-efficacy and class-level variables. For this purpose, at first the Musical Hearing, Reading and Writing Self-Efficacy Scale were improved then studied the validity and reliability. Population of this study were consisted of 3rd and 4th grade students who are the students in the Department of Music Education in the Faculty of Education of universities in Turkey. The sample of the study have been consisted of students from İnönü, Cumhuriyet, Harran, 19 Mayıs, Atatürk, Karadeniz Teknik, Gazi Osman Paşa, Yüzüncü Yıl, Erzincan who are continuing their education, 212 of them are females and 155 of them are males totally 367. The ages of the participant students were between 19 and 34, and the average age of the participants was 23.4 (SD=2:32) 181 of the students are 3rd grade and 186 of them are 4th grade. At the analysis of the data, descriptive statistics and exploratory analysis was used. Within the context of reliability, the internal consistency coefficients, test and Guttman split-half reliability coefficients and reliability coefficients were calculated. T test was used to determine differences between the groups in terms of gender and grade level as independent samples. For analysis of research data SPSS 17.0 program was used. The level of significance in analysis was taken as 0.5. At the development phase of scale, for the content validity of the scale five experts were interviewed separately. For the validity of the scale study, exploratory factor analysis was used. Within the context of the validity, in a done exploratory factor analysis, two dimensional structure was obtained for 50-item scale. Result of the factor analysis: For each factor of the substances contained, it was found to have a high degree of load values. In the reliability studies of Musical Hearing, Reading and Writing Self-Efficacy Scale developed in this study Cronbach Alpha internal consistency coefficients for sub-dimensions are determined as between a=.88 and a=.97 and the whole scale is determined as a=.96. With Scale's split-half reliability coefficient and The Guttman reliability coefficient values were also found higher. It was determined that there wasn't any significant differences between music teacher candidates' musical listening, reading and writing levels of self-efficacy gender and in terms of grade level. Discussion and interpretation of research findings were done. In this respect, recommendations are done for future practice and research.