Müzik öğretmeni adaylarının müziksel işitme, okuma ve yazma çalışmalarında başarılarını etkileyen faktörler ve başarı yönelimleri: Dokuz Eylül Üniversitesi örneği
Factors affecting prospective music teachers'achievement and achievement goal orientations inmusical hearing, reading and writing: The case of Dokuzeylul University
  1. Tez No: 730436
  2. Yazar: YAREN NEJLA EKDİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN UÇAL CANAKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Müziksel işitme, okuma ve yazma çalışmalarının yürütüldüğü BMTU dersi mesleki müzik eğitiminde temel alan derslerinden biridir. Bu derste edinilen bilgi ve beceriler, mesleki müzik eğitiminde yer alan diğer derslere de olumlu yönde etki sağlar. Bu araştırmada müzik öğretmeni adaylarının müziksel işitme, okuma ve yazma çalışmalarında başarılarını etkileyen faktörlerin ve başarı yönelimlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı bu araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 öğretim yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda eğitim görmekte olan 1, 2, 3 ve 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Müzik öğretmeni adaylarının başarı yönelimlerinin belirlenmesi için Elliot ve McGregor (2001) tarafından geliştirilen ve Akın (2006) tarafından Türkçeye uyarlanan 2x2 Başarı Yönelimleri Ölçeği kullanılmıştır. Müzik öğretmeni adaylarının müziksel işitme, okuma ve yazma çalışmalarında başarılarını etkileyen faktörlerin saptanması için nitel araştırma yöntemleri içerisinde yer alan görüşme tekniğinden yararlanılmış ve verilerin toplanması için yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Müzik öğretmeni adaylarının müziksel işitme, okuma ve yazma çalışmalarında başarılarını etkileyen faktörlere ilişkin sonuçlar incelendiğinde, öğretmen adaylarının en çok piyano destekli solfej çalışmalarını tercih ettikleri, solfej okuma konusunda kendilerini daha başarılı buldukları, en çok solfej okumaktan zevk aldıkları, dikte yazma çalışmalarında başarılarını en çok etkileyen faktörün sınıf arkadaşlarının melodiyi mırıldanması olduğu ve bu durumun kendilerini olumsuz etkilediği, derste solfej okuma çalışmalarında ise en çok topluluk önünde okumaktan kaçınma davranışı sergiledikleri görülmüştür. Müzik öğretmeni adaylarının başarı yönelimlerine ilişkin sonuçlar incelendiğinde, öğretmen adaylarının en çok öğrenme yaklaşma, en az ise performans yaklaşma yönelimini benimsediği görülmüştür. Müzik öğretmeni adaylarının öğrenme kaçınma ve öğrenme yaklaşma başarı yönelimlerinde kadınların lehine anlamlı farklılık olduğu; sınıf düzeylerine göre başarı yönelimleri incelendiğinde öğrenme kaçınma yönelimi alt boyutundan aldıkları puanlarda anlamlı farklılık olduğu ve 1. sınıfların 4. sınıflara göre daha fazla öğrenme kaçınma yönelimini benimsediği; müziksel işitme, okuma ve yazma çalışmalarında kendilerini en başarılı gördükleri alana göre başarı yönelimleri incelendiğinde, müziksel yazma alanında kendini başarılı bulanlara göre müziksel okuma alanında kendini başarılı bulanların lehine performans yaklaşma ve performans kaçınma alt boyutlarında anlamlı farklılık olduğu; lisans öncesinde müziksel işitme, okuma ve yazma eğitimi alma durumları ve çalışma sürelerine göre başarı yönelimleri incelendiğinde ise istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Classical Western Music Theory and Practicing lesson is one of the basic course that is carried out of the works that is musical hearing, reading and writing. The knowledges and skills that is taken from this lesson benefit the other lessons which including another professional musical education. In this research, it is aimed that to find the effective factors of success in musical hearing, reading, writing studies and to determine of achievement goal orientation of prospective music teachers'. Group of work of this research that is used both qualitative and quantitative methods constitude with the students where studies Dokuz Eylül University Buca Faculty of Education Music Education Department of Fine Arts Education in 1st, 2nd, 3rd, 4th class in 2020-2021 academic year. In this research it is used scanning researching method that one of the type of qualitative research. In order to determine the achievement goal orientation of prospective music teachers', it is used 2x2 Achievement Goal Orientations Scale method which is developed by Elliot and McGregor (2001) and adapt to Turkish by Akın (2006). In order to determine the affected factors to the achievement goal orientation of prospective music teachers' in musical hearing, reading and writing studies, interview method that one of the type of quantitative research method is utilized and in order to collect the datas semistructural interview form is used. When the results is analized that is affected factors of musical hearing, reading and writing studies of prospective musical teachers', it is determined that most of them prefer piano supported solfege studies, they think themselves more successful about solfege reading, they like to read solfege, they think that mostly effective factors themselves in dictation writing is to hum their melody by other friends, furthermore they mostly avoid to sing in the face of audience in solfege reading studies. When the results is analized that is affected factors of musical hearing, reading and writing studies of prospective music teachers', most of candidates tend to prefer learning approach goal orientation, least of them prefer to choose performance approach goal orientation. In prospective music teachers' that is learning approach goal orientation and learning avoidance goal orientation it is occured that significant difference of women candidates, when it is analized that to achievement goal orientation according to classes it is occured that the points is taken from sub-dimension has significant difference and when it is analized that first and fourth class students, fourth class students choose more than first class students morely prefer to learning avoidance goal orientation, when it is analized that according to think themselves that they are the most successful in musical hearing reading and writing, it is occured that significant difference that the candidates whose think themselves that more successful in musical writing with respect to musical reading have significant difference in sub-dimension of performance approach and performance avoid goal orientation, when it is analized achievement goal orientation according to studying times and in case of taking education to musical hearing, reading and writing before the university it is seen that there is no significant difference statistically