Psychological well being of experienced and inexperienced rescuers after 1999 Marmara earthquake
  1. Tez No: 368613
  2. Yazar: GONCA ŞENSÖZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REŞİT CANBEYLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Psikoloji, Public Administration, Psychology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Marmara Depremi kurtarma çalışmalarına katılan 55 kurtarma görevlisi depremden 11.5 ay sonra incelenmiştir. Ellibeş kurtarma görevlisinin 26'sı deneyimli kurtarıcılardan, 29'u ise deneyimsiz kurtarıcılardan oluşmaktadır. Ayrıca, depremde kurtarma çalışmalarına katılmamış 29 kişilik bir kontrol grubu da araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmanın amacı, IES ölçeğini kullanarak, deneyimli ve deneyimsiz kurtarıcıların tepkilerini karşılaştırmaktır. Araştırmanın diğer bir amacı ise» kurtarıcıların psikolojik durumları ile başetme kapasiteleri arasındaki bağlantıyı SOC-13 ölçeğini kullanarak incelemektir. Araştırma sonuçlan, AKUT (n=10) ve Sivil Savunmamdan (n-16) oluşan deneyimli kurtarıcıların, deneyimsiz kurtarıcılara nazaran psikolojik olarak daha olumsuz etkilendiklerini bulmuştur. Deneyimli kurtarıcı grubu, AKUT ve Sivil Savunma olarak ayrı ayrı incelendiğinde, Sivil Savunma'mn en olumsuz etkilenen grup olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, Sivil Savunma en düşük SOC puanına sahip gruptur. AKUT un deneyimsiz kurtarıcılarla karşılaştırıldığında, deprem çalışmalarından en az etkilenen grup olduğu saptanmıştır. Ayrıca, AKUT'un SOC skorları deneyimsiz kurtarıcılara kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksektir. Sonuç olarak. Sivil Savunma'ya bağlı kurtarma ekiplerinin deneyimli olarak kategorize edilemeyeceği ortaya çıkmış ve araştırmaya katılan Sivil Savunma personelinin kurtarma yapamaya psikolojik olarak hazır olmadıkları anlaşılmıştır. Bunun yanında, araştırmaya katılan AKUT üyelerinin deneyimli olarak kategorize edilebilecekleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fifty-five rescuers involved in 1999 Marmara Earthquake rescue operations were investigated 11.5 months after the disaster. Of the 55 rescuers, 26 were categorized as experienced and 29 as inexperienced rescuers. In addition, there was a control group (n=29) who did not participate in rescue operations but who matched the demographic variables of the rescuer sample. This study aimed to compare the responses of the experienced and inexperienced rescuers, using the Impact of Event Scale (IES). Also, it aimed to investigate the relationship between the rescuers' psychological well-being and their capacity to cope with stressors of the earthquake rescue experience, that is their sense of coherence, by using SOC-13. Analyses revealed that the experienced rescuers which was made up of AKUT (n=lO) and Sivii Savunma (n=16) were psychologically more negatively affected than the inexperinecd rescuers. When the experienced rescuers were analyzed as two groups, AKUT versus Sivil Savunma, it appeared that Sivil Savunma were the most negatively affected sample compared to both AKUT and inexperienced rescuers. In addition, Sivil Savunma group had lower SOC scores than the rest of the rescuers. On the other hand, AKUT was less negatively affected by the rescue operations compared to the inexperienced rescuers, and their sense of coherence was higher than the inexperienced ones, as was hypothesized. Consequently, whereas Sivil Savunma rescuers cannot be categorized as experienced and all the analyses point out that they are not ready for rescue operations psychologically. AKUT subjects (those who participated in this study) can be categorized as experienced.