The European Security and defense identity and its implementation in former Yugoslavia
Avrupa güvenlik ve savunma kimliği ve Yugoslavya'daki uygulanışı
  1. Tez No: 368646
  2. Yazar: BURAK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜN KUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tezin temel amacı, 2. Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkan Avrupa güvenlik yapısı ile Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği kavramının Eski Yugoslavya'da bölgesel olarak uygulanmasının incelenmesidir. Söz konusu tez, temel olarak üç önemli bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, daha çok tarihi bir yaklaşım göz önünde bulundurularak bu yeni kavramların gelişimindeki temel sebeplerin incelenmesi hedeflenilmiştir. İlk olarak, Soğuk Savaş dönemindeki Avrupa güvenlik yapısını şekillendiren Batı Avrupa Birliği (BAB), NATO ve AB arasındaki rekabet ile Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı (AGİK) incelenmiştir. Bu bölümde, istikrarı ve barışı sağlanmış bir Avrupa'nın meydana getirilmesi için, söz konusu teşkilatlar arasında çatışma yerine işbirliği ihtiyacının doğduğu vurgulanmıştır. İkinci bölümde, yeni oluşmakta olan Avrupa güvenlik yapısı incelenmiştir. Bu bölümde de BAB, AB ve NATO arasında devam etmekte olan rekabet vurgulanmıştır. Özellikle de yeni Avrupa güvenlik yapısının oluşumundaki önemli gelişmeler temel inceleme noktası olmuştur. Ortak Dışişleri ve Güvenlik Politikası ve AGSK kavramları arasındaki rekabet ve hangi kavramın yakın gelecekte daha etkin olacağı, özellikle üstünde durulması gereken konulardır. Sonuçta, yeni Avrupa güvenlik yapısına yön veren temel aktörün bulunması asıl üstünde durulacak mevzu olmuştur. AB ve BAB'ın özellikle de Maastricht Anlaşması'nın imzalanmasından sonra rekabet yerine işbirliğine yönelen teşkilatlar olarak yakınlaşmalarının sonucunda, AB ve NATO iki önemli rakip olarak yalnız kalmışlardır. Son olarak, AGSK'nın eski Yugoslavya'da pratik olarak sınanması incelenmiştir. Eski Yugoslavya'daki savaşın üstünde durulmasının sebebi, hangi kavramın daha başarılı olduğunun pratik olarak ilk kez uygulanmasına bakılarak ortaya çıkarılmasıdır. Sonuçta, AB ve BAB işbirliğinin NATO'ya karşı eski Yugoslavya'da askeri açıdan başarısız olması, NATO'nun Avrupa'nın istikrarı ve güvenliğinin sağlanmasında en önemli aktör olarak kalacağını ispatlamaktadır. Bu savaşta alınan derslere göre, NATO'nun AB içinde yer almayan üyelerinin dışarıda bırakılması, yeteneklerin bu teşkilatlar arasında bölünmesine neden olacaktır. Sonuçta, ayrılabilir fakat ayrı olmayan yetenekler düşüncesi, sadece AB ülkelerini kapsayan Ortak Dışişleri ve Güvenlik Politikası kavramı gerçekleştirildiği taktirde ulaşılması zor bir hedef olarak kalacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis intends to analyze the European security structure in the aftermath of the Second World War and the regional implementation of European Security and Defense Identity in former Yugoslavia. Accordingly, this thesis basically consists of three main parts. In the first part, the competition among three institutions such as Western European Union (WEU), NATO and EU are primarily focused on, together with Conference on Security and Cooperation in Europe (CSCE) orienting to the European security structure during the Cold War. In this part, the need for cooperation instead of confrontation among these organizations is emphasized in order to ensure a stable and peaceful Europe. In the second part, the newly f,orming European security structure is analyzed. Again, the competition among WEU, EU and NATO is underlined. Especially the main developments in the formation of new European security structure are further elaborated. Particularly, the competition between two concepts of ESDI and CFSP, about which concept is more useful in the near future is essentially examined. Therefore, the main question is to find out the main actor that determines the new European security structure. Bearing in mind that the EU and WEU are not competing but cooperating organizations, especially after the signature of Maastrict Treaty, the main rivals turn out to be EU and NATO today. In the third part, the practical examination of the ESDI in former Yugoslavia is discussed. The reason why I primarily concentrate on the war in former Yugoslavia is to discuss the ESDI in its first application. The failure of EU and WEU cooperation against NATO in former Yugoslavia still proves that NATO will remain as the most important actor to ensure the stability and security in Europe. Regarding the lessons learnt in this war, the exclusion of non-EU members of NATO will surely promote the duplication of capabilities within these organizations and thus, the idea of separable but not separate capabilities will not be reached when CFSP, which includes only EU member states, is realized.