State big business relations in Turkey: The case of TÜSİAD
- Tez No: 368647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE EDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tezde Türkiye'de devlet ile büyük sermaye arasındaki bağlar incelenmiştir. Bu bağlar çıkar gruplarının devlet ile ilişkisi çerçevesinde yer aldığı için çıkar gruplarının liberal, korporatist ve klientelist paradigmalarda nasıl ele alındığı incelenmiştir. Bu incelemenin sonunda Türkiye'deki ilişkinin klientelist olduğu savunulmaktadır. Kültürel, tarihsel ve hukuki faktörler çıkar gruplarının nasıl işlediğini, organize olduğunu ve devletle ilişki kurduğunu etkilemektedir. Bu tezde Türkiye'de devlet ve büyük sermaye arasındaki ilişkinin kurumsallaşmamış olmasının nedeninin politik patronaj olduğunu öne sürmekteyiz. Patronaj politikaları çerçevesinde devlet ve büyük sermaye ilişkisini iki bölümde ele alacağız: (1) Çok partili sisteme geçiş (2) 1980'lerden sonra karar verme mekanizmalarının merkezileşmesi. Zayıf bir hukuki sistemle yakından ilişkisi olan devlet geleneği, büyük işadamlarının devlete olan finansal bağımlılığı ve bürokrasinin büyük sermaye karşısında güç kaybetmesi devlet ile büyük sermaye arasındaki ilişkideki patronajın nedenleri olarak gösterilmektedir. Bu nedenleri dördüncü bölümde ele alacağız. Patronaj politikalarının nasıl çalıştığını daha iyi anlayabilmek için güçlü bir grup olan Türkiye Sanayiciler ve İş Adamları Derneği'ni (TÜSÎAD) örnek olarak inceleyeceğiz. TÜSİAD, devlet ve sermaye ilişkisinin derneğin kuruluşundan beri nasıl değiştiğini göstermesi açısından iyi bir örnek teşkil etmektedir. Bu dernek 1980'e kadar üyelerinin ortak çıkarlarını koruyan bir çıkar grubu gibi davranmaya çalışsa da 1980 askeri darbesi derneğin aktivitelerine engel olmuştur. Özal döneminde yürütmenin ekonomik politikaları belirlemede sahip olduğu güç dolayısıyla artan patronaj TÜSİAD'm bir çıkar grubu olarak etkin olamamasına neden olmuştur. Bu dönemde iş adamları TÜSİAD'm aracılığıyla değil kişisel olarak yürütmenin gücünden yararlanmaya çalışmışlardır. Bu durum da TÜSİAD'm bir çıkar grubu yerine bir“Sosyal Grup”olarak işlev görmesine neden olmuştur. Derneğin bu özelliği 1990'larda da devam etmiştir. Patronaj ilişkilerinin sadece TÜSİAD üyelerine yönelik olduğunu savunmak yanlış olacaktır. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde tartışılacağı gibi Türkiye'de devlet ve sermaye arasındaki ilişkilerde patronaj her zaman görülmüştür. TÜSİAD gibi güçlü bir grubun dahi devlet ve sermaye arasındaki kişisel ilişkileri aşamamış olması patronajın bu ilişkiye ne kadar nüfuz etmiş olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the relationship between big business and state in Turkey. Since this interaction occurs within the domain of interest group politics, the way interest group politics is conceptualized in liberal, corporatist and clientelistic paradigms is analyzed. We assert that there is a clientelistic relationship between the state and business interest groups. Cultural, historical and legal reasons are often mentioned as the main factors which determine how interest groups operate, organize and relate with the state. We will suggest that the lack of institutionalized ties between the state and big business in Turkey is due to the existing patronage politics in the country. The interaction between the state and big businessmen, in the context of patronage politics, is analyzed in two parts: (1) The transition to multi-party system (2) the centralization of decision-making power after 1980s. The legacy of state tradition in Turkey which is closely associated with a weak legal system has been effective in the existing patronage in state big business interaction. The other reasons are the financial dependenc~ of businessmen on the state and declining power of the bureaucracy. We will elaborate these reasons in Chapter 4. We will use Turkish Industrialists' and Businessmen's Association (TUSIAD) as an example to demonstrate how patronage politics works in Turkey. TUSIAD constitutes a good case study because it is a strong, visible and vocal business group. The case of TUSIAD demonstrates how the nature of government business ties have changed since its foundation. TUSIAD tried to act as a pressure group in the pluralist sense before 1980 to protect its collective interests. The hampering effect of the military coup in 1980 was observed in TUSIAD's activities. It remained silent during the military rule and informed the government when the latter approached. During the bzal era, TUSIAD was not effective in the decision making phase as an interest group. Instead, businessmen, as individuals, tried to take advantage of executive's discretionary meddling in the economy. Therefore, it started to act as a "Social ClubH rather than a business association. This characteristic of the association continued during the 1990s. It will be wrong, however, to suggest that patronage politics is only limited to TUSIAD members. We will discuss in Chapters 3 and 4 that patronage ties are common and are observed in interactions between all business groups and the state. Even TUSIAD which is the most vocal and organized business association has not been able to overcome patronage politics or problems of particularism. The fact that patronage persist within TusiAD-government ties suggests how embedded and ingrained patronage politics is.