The emergence of European security and defense identity and Turkey
Avrupa güvenlik ve savunma kimliğinin oluşumu ve Türkiye
- Tez No: 368645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜN KUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Batı Avrupa ülkelerinin kendi güvenlikleri için Amerikan politik ve askeri gücüne duydukları büyük ihtiyaç gerçeğine rağmen, 1947 yılından bu yana A.B.D.'den bağımsız bir Avrupa güvenlik sistemi veya askeri gücü yaratma konusundaki bazı çabalan açıkça görülmektedir. Bu bağlamda, bazı Batı Avrupa ülkelerinin kendi milli çıkarları doğrultusunda, mevcut güvenlik organizasyonlarının yapılarını şekillendirme ve yenilerini yaratma çabalarını anlamak mümkündür. Bu çalışmada esas olarak, Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği / Politikası adı altında, Avrupa güvenlik yapıları ve AB üye devletlerinin güvenlik işbirliği ile ilgilenmeye çalışıyorum. Bu çalışmanın ana amaçlarından biri Avrupa güvenlik alanındaki gelişmeleri ve bunun entegrasyona doğru büyük bir sıçrama yaratıp yaratmayacağını incelemektir. BAB, NATO ve AB bünyesindeki güvenlik kavramı ile bir NATO projesi olan AGSK'mn, bir AB projesi olan AGSP'ye nasıl dönüştüğü, tarihsel bir yaklaşımla incelenmiştir. Türkiye'nin, bu yeni Avrupa güvenlik yapısındaki yeri de bu çalışma kapsamında ele alınmıştır. Bu tezde cevabı aranan önemli sorulardan biri de, Türkiye'nin AGSP'ye BAB'da kazanmış olduğu aynı haklarla girmesini sağlayacak kilit öğelerin neler olduğudur. Soğuk Savaş sonrası döneminin hemen başlangıcından itibaren, AB ülkeleri Avrupa Birliği'ni birleştirme sürecinin adımlarından biri olarak ortak bir Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSIC)'ni oluşturmaya çalışmaktadırlar. Yeni Avrupa Güvenlik Yapısı (AGSP)'nın, AB genel entegrasyon gelişimine bağlı olarak, er veya geç gerçekleşeceği ve Türkiye'nin, AB'ninkiler için olduğu kadar kendi ulusal güvenlik çıkarları için de bu ortaya çıkan oluşum içinde yerini alması gerektiği söylenebilir. Türkiye, Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) ile, kendi çıkarlarını etkileyebilecek konularda Avrupalı meslektaşlarının kararlarını etkileyebilecek bazı kurumsal bağlar kurmak zorundadır. Türkiye'nin yeni Avrupa güvenlik sistemine uyum sağlaması, Avrupa Birliği'ne katılım sürecine ve jeopolitik ve jeostratejik konumunu kullanabilmesine bağlıdır.
Özet (Çeviri)
Despite the fact that the Western European Countries' greatly need US political and military power for their own security, it is possible to see some attempts for creating a European Security Organization or Military Power independent from the U.S. since 1947. In this context, it is possible to understand their efforts for shaping the structures of the present security organizations and creating new ones in accordance with their national interests. In this study, I try to deal mainly with the issues related to the transfonnation period of European security structures and security cooperation of EU member states, under the label of European Security and Defense Identity/Policy (ESDIIESDP). One of the main objects of this study is to inspect the progress in the European security field and whether or not it constitutes a qualitative leap towards integration. The security phenomenon in the WEU, NATO and the EU, and how ESDI a NATO project transferred to ESDP, a EU project, are examined within a historical approach. T he position of Turkey in this new European security structure is also analyzed in this study. One of the major questions investigated in this thesis is what are the key elements that are preventing Turkey's accession into the ESDP with the same rights that she has acquired in the WEU. Since the very beginning of the post-Cold War era, the European Union countries have been trying to fmID a common European Security and Defense Identity (ESDI) as one ofthe aspects of the European Union unification process. It can be said that the new European Security Structure, namely ESDP, will be realized sooner or later, depending on the general integration progress of the EU. and Turkey should take her place in this emerging fonnation for her national security interests as well as those of the EU. Turkey should have some institutional links to European Security and Defense Policy (ESDP) that would enable her to influence the decisions of her European counterparts on the matters that could affect Turkey's interests. How Turkey will fit into the new European security system will depend upon her progress towards European membership and her ability to use her geopolitic and geo-strategic position.