Protectionism on textiles and clothing: The end or a new beginning?
Tekstil ve hazır giyimde korumacılık: Son ya da yeni bir başlangıç?
- Tez No: 368648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE EDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, İşletme, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezin amacı, korumacılığı kaldırmaya veya yeni korumacı tedbirler üretmeye yönelik uluslararası görüşmeler devam ederken neden hükümetlerin tekstil ve hazır giyimde korumacılığı seçtiği araştırma sorusuna cevap vermektir. Tekstil ve hazır giyim endüstrisi, gelişmekte olan ülkelerin endüstrileşmesinde anahtar rol oynadığından dolayı korumacılığın gelişimini takip etmek Üçüncü Dünya ülkelerinin ekonomik gelişimlerini anlamak açısından önem taşımaktadır. Bu tezde korumacılığı açıklamak için üç temel itici güç ele alınmıştır. Birincisi, endüstrileşmiş marketlerde rekabete neden olan gelişmekte olan ülkelerin mukayeseli üstünlükleridir. İkincisi, çıkar gruplarının hükümet üzerinde korumacı politikalar uygulatmaya yönelik baskılarıdır. Sonuncu olarak da, uluslararası sistemde hakim konumunda olan ülkenin gücünün azalmasıdır. Tekstil ve hazır giyim endüstrisi bu itici güçler nedeniyle çeşitli uluslararası anlaşmalarla 1950'lerden beri korunmaktadır. Ancak yoğun korumacılığa karşın gelişmekte olan ülkelerin ihracatı endüstrileşmiş marketlere nüfuz etmeye devam etmiştir. Bunun sonucu olarak, hem gelişmekte olan hem de endüstrileşmiş ülkeler, tekstil ve hazır giyimdeki korumacılığı Uruguay Round toplantılarında kaldırmaya karar vermişlerdir. Tekstil ve Hazır Giyim Anlaşması'na (THA) göre, bütün tarife dışı engellerin 2005 yılma kadar kaldırılması öngörülmektedir. Çok Elyaflılar Anlaşması'nın varolmadığı ortamı tanımlarken her iki grubun, çeşitli derecelerde de olsa, bu ortamdan faydalanacağına dair birtakım senaryolar oluşturulmuştur. Yine de, gelecekte tekstil ve hazır giyimde yeni korumacılık şekillerine neden olabilecek, THA'nın gerekliliklerinin yerine getirilmemesinden doğacak potansiyel tehlikeler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis attempts to answer the research question as to why governments would choose protectionism on textiles and clothing while at the same time international negotiations towards eliminating or producing protectionist measures worldwide continue. Since textile and clothing industry plays a key role in the industrialization of developing countries, it is important to follow the patterns of protectionism in order to understand the Third World economic development. Three major moving forces are used in this thesis in order to account for protectionism. The first one is the comparative advantage of developing countries, which causes competition in industrialized markets. The second one is the influence of interest groups on the government for enacting protectionist state policies. Finally, the hegemon's declining capabilities may cause protectionism in the international system. Because of these moving forces, textile and clothing industry has been protected by various international arrangements since the 1950s. However, despite this intense protectionism, exports of developing countries have continued to penetrate into industrialized markets. Consequently, both developing and industrialized countries decided to remove protectionism on textiles and clothing during the Uruguay Round. According to the Agreement on Textiles and Clothing (ATC), all non-tariff barriers will be removed by the year 2005. Various scenarios are constructed to describe the nonMFA environment in which both parties are believed to have benefits, though in various degrees. Yet, there are possible dangers for not fulfilling the requirements of the ATC, which, in future, may cause new forms of protectionism on textile and clothing trade.