Application of Loevinger's sentence completion test to Turkish adolescents
Loevinger'in geliştirdiği cümle tamamlama testinin Türk ergen grubuna uygulanması
  1. Tez No: 368654
  2. Yazar: DUYGU MÜDERRİSOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER FİŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yaş, cinsiyet ve ego gelişimi arasındaki ilişki kırkdokuz lise birinci sınıf (yaş 15-16) ve elliiki üniversite (yaş 18-21) öğrencisi gruplarında araştırılmıştır. Her gruptaki cinsiyet dağılımının eşitliği sağlanmıştır. Loevinger'in geliştirdiği Cümle Tamamlama Testi ile ölçülen ego gelişim düzeyinin eğitim düzeyi yükseldikçe arttığı bulunmuştur. Cinsiyet farkının da ego gelişim düzeyini etkilediği görülmüştür. Kız lise öğrencilerinin ego gelişim düzeyleri erkek lise öğrencilerine göre daha yüksek çıkmış; fakat üniversite öğrencileri arasında cinsiyet farkının ego gelişim düzeyini etkilemediği görülmüştür. Bulunan sonuçlar, Loevinger ölçeğinin farklı kültürlerde uygulanabileceğini göstermiştir. Ayrıca anne ve babanın eğitim düzeyinin ego gelişim düzeyini etkilemediği görülmüştür. Babanın meslek türü ile çocuğun ego gelişim düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuş; fakat annenin çalışıyor olup olmaması ile çocuğun ego düzeyi arasında benzer bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Age, gender and ego development were studied in 49 high school students (age 15-16) and 52 university students (age 18-21). Sex distribution was equal in both groups. The ego development level of the subjects as assessed by Loevinger's Sentence Completion Test increased as a function of education level. There was also an effect of gender. Females had higher ego level scores than males in high school. However, no such difference was observed for university students. The results supported the cross-cultural applicability ofLoevinger's model in the absence of normative data. The results also suggested that education level of the mother and the father did not affect the ego level. Father's occupation significantly related with the ego level whereas mother's occupation -whether she was in the working or nonworking category did not relate with the ego level.