The relationship between religiosity, dogmatism and moral reasoning
Dindarlık derecesi, dogmatism ve ahlaki sorgulama arasındaki ilişki
  1. Tez No: 368658
  2. Yazar: ADVİYE TOLUNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DIANE SUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, Müslüman -Türkler ve küçük bir grup Atheist üzerinde dindarlık derecesi, dogmatism, ve ahlaki sorgulama arasındaki ilişkiyi incelemiştir.Diğer dinlere mensup kişiler üzerinde daha önce yapılan araştırmaların sonuçlarına dayanarak, şu hipotezler ileri sürülmüştür: (1) Dindarlık ve ahlaki sorgulama arasında negatif bir korelasyon olacaktır; (2) Dindarlık ile dogmatizm arasında pozitif bir korelasyon olacaktır; (3) Dogmatizm ve ahlaki sorgulama arasında negatif bir korelasyon olacaktır; (4) Atheistler'in ahlaki sorgulama seviyeleri Müslümanlar'ınkinden farklı olmayacaktır. Bu hipotezleri test etmek için Boğaziçi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nden 18-33 yaşları arasındaki 283 öğrenciye Dindalık Derecesi Ölçeği, Dogmatizm Ölçeği, ve Rest'in Değerlerin Belirlenmesi Testi (DBT) uygulanmıştır. Sonuçlar iki ve üçüncü hipotezleri desteklemiş, ilk hipotezi ise yalanlamıştır. Dindarlık derecesi ve ahlaki sorgulama seviyesi arasında bir ilişki bulunamamıştır. Dördüncü hipotez, Müslüman ve Ateist katılımcı sayısı arasındaki büyük fark nedeniyle test edilememiştir. Buna ek olarak, kadınların, ilahiyat fakültesi öğrencilerinin, ve çalışmayan anneye sahip olan katılımcıların ahlaki sorgulama seviyeleri daha yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the relationship between the degree of religiosity, dogmatism, and moral reasoning among a Muslim-Turkish sample and a small group of Atheists. Based on the findings derived from previous studies conducted on respondents coming from different religions, it was hypothesised that: (1) there would be a negative correlation between religiosity and moral reasoning; (2) there would be a positive correlation between religiosity and dogmatism; (3) there would be a negative correlation between dogmatism and moral reasoning; and (4) moral reasoning of the Atheists would not be significantly different than that of Muslims. To test these hypotheses the Degree of Religiosity Scale, Dogmatism Scale, and Rest's Defining Issues Test were administered to 283 university students between 18-33 years of age from Bogazi~i University, Marmara University Theology School, and Istanbul Technical University. The results supported the second and the third hypotheses, but did not confirm the first one. Hypothesis 4 could not be tested due to the discrepancy of the sample size of Atheists and Muslims. Lastly, post hoc analyses revealed that females, theology students, and respondents with non-working mothers had higher moral reasoning scores.