Provision, distribution and constructions of the state in the aftermath of the İzmit earthquake
İzmit depremi sonrasında yardım, dağıtım ve devlet kurguları
  1. Tez No: 368659
  2. Yazar: ELİF KALE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜKHET SİRMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı, İzmit Depremi'nin ardından yürütülen yardım ve dağıtım sürecinde kullanılan anlatı ve diskurları analiz etmektir. İlk olarak, bu tür kültürel malzemelerin sosyal süreçlerdeki rollerini teorik olarak belirlemeye çalıştım. İkinci olarak, bu anlatı ve diskurların, deprem sonrası ortamdaki ilişkiler içinde, hak ve ihtiyaçların tanımları üzerindeki anlaşma çabalarında nasıl kullanıldığını anlatmaya çalıştım. Üçüncü olarak, deprem sonrasında yoğunlukla kullanıldığını tespit ettiğim Devlet Baba imajını ayrıntılandırmaya çalıştım. Bu tez tikim 1999 ve Temmuz 2000 tarihleri arasında Gölcük'te yürütülen saha araştırmasına dayanarak yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to describe and analyze the narratives and discourses employed in the process of provision and distribution that followed the izmit Earthquake. First, I have tried to theoretically locate the constitutive role of such cultural materials in social processes. Secondly, I have tried 10 describe how narratives alld discourses were employed ill the negotiatiolls over the definitions of' rights and needs ill the interactions among the actors ill the post-disaster context. Thirdly, I have identified and elaborated the paternalistic image of the state as the dominant image invoked in the aflermath of the disaster. This thesis is based on a fieldwork conducted between October] 999 and July 2000 in Gt)lcOk.