University campus design in spatial, social and political considerations
Mekansal, toplumsal ve politik değerlendirmede üniversite kampüs tasarımı
- Tez No: 368760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ADNAN BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmanın esas konusu üniversite kampüs tasarımıdır ve kentsel tasarım alanının genel meselelerini kapsayan geniş bir çerçeve içerisinde tartışılmıştır. Bu çalışmada kampüs kavramı sadece bir üniversite yerleşke modeli olarak değil, daha geniş bir anlamda, üzerinde yüksek eğitim kurumlarının bulunduğu her türlü mekan olarak ele alınmıştır. Problem tanımı, hem endüstrileşme sonrası şehirlerinin sorunları ve uygulamalarını kapsayan evrensel bir çerçevede, hem de son yıllarda Türkiye'de kurulan yüksek eğitim kurumları örneği çerçevesinde yapılmıştır. Teorik tartışma, bu araştırma için esas olan üç kavram üzerine kurulu olup, bu kavramlar yer, toplum ve politika olarak belirlenmiştir. Bu tezde sunulan metin, üniversitelerin tarihi ve üniversite kampus mekanının gelişimi üzerine genel bir araştırma, ilgili literatürün taraması üzerine kurulu bir teorik çerçeve ve elde edilen verilerin üniversite kampus tasarım pratiği bağlamında bir değerlendirmesini içerir. Bu çalışmanın ana amacı, ortak ritüeller ve yüz yüze ilişkiler üzerinden kurulan bir topluluk hissi üretebilecek kampüs mekanının özelliklerini kavrayabilmektir. Ayrıca bu araştırmada, belirtilen ilişkilerin şekillenmesi üzerinde etkili olabilecek politikaların anlaşılması da hedeflenmektedir. Bu politikaların yapılı çevre üzerindeki biçimlenmesini ortaya koymak için, Orta Doğu Teknik Üniversitesi kampüsü ampirik çalışma alanı olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject matter of this research is university campus design, and it is discussed in a wider framework of some of the general concerns of the field of urban design. In this study the concept 'campus' is not only taken as model of university settlement, but in a broader sense, any type of space on which higher education institutions are found. The problem is defined in both a universal scale of the general issues and practices developed in the post industrial cities, and the case of Turkish higher education institutions founded in the recent years. The theoretical discussion is based on three main concepts essential to this research, which are place, society, and policy. The text presented in this thesis includes a general research on the history of universities and the evolution of university campus space, a theoretical framework based on review of the related literature, and the evaluation of the collected data regarding to the university campus design practice. The main aim of the study is to understand the nature of campus space, which is capable of producing a sense of community through shared rituals and face-to-face interactions. Also it is aimed in this research to understand to policies and how they could affect the formation of such interactions. The campus of the Middle East Technical University is chosen as a case for the empirical study, for a survey to reveal the configuration of such policies in the built environment.