Multilingual dynamic linking of web resources
Web kaynaklarının çok dilli dinamik bağlanmaları
- Tez No: 368852
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET COŞAR, YRD. DOÇ. DR. YELİZ YEŞİLADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Dünya Çapında Ağ ölçeklenebilir mimarısı ile bilginin yerleştirilmesi, taranması ve yayınlanmasında başarılıdır. Fakat Web giderilmesi gereken bazı limitler içerir. Örnek olarak Web'deki bağlantılar dokümanlanların içine gömülmüştür. Bağlantılar sadece tek taraflı çalışmaktadır. Ayrıca kaynaklara bağlantı eklenmek için o kaynağın sahibi olmanız gerekmektedir. Anlam bilimsel ağ ile Web'in gömülü bağlantı yapısı geliştirilebilir. Anlam bilimsel ağ bileşenleri ile Web kaynakları harici bağlantılar eklenerek zenginleştirilebilir. COHSE bu problemi çözmeyi amaçlayan bir projedir. COHSE dinamik bağlamada başarılı olsa da, tek dillidir. MOHSE Web kaynaklarını farklı dillerde bağlayan bir projedir. Amacımıza ulaşmak için, ilk olarak, çok dilli kontrollü kelimeleri, simgelenmelerini ve dinamik bağlamada nasıl kullanılacaklarını araştırdık. İkinci olarak, var olan kontrollü kelime gruplarını inceledik. Üçüncü olarak, COHSE altyapısını çok dilliliği destekleyecek şekilde geliştirdik. Son olarak, geliştirdiğimiz altyapı ile deneyler yaptık. Sonuçlar MOHSE'nin kullanışlı olduğunu ve kullanıcıların Web kullanım performansını arttırdığını gösterdi. Bu tez Web'deki çok dilliliğe katkıda bulunmaktadır. MOHSE çok dilli dinamik bağlamayı destekleyen öncü çalışmadır.
Özet (Çeviri)
The World Wide Web is successful for locating, browsing and publishing information by its scalable architecture. However, the Web suffers from some limitations. For example, links on the Web are embedded in documents. Links are only unidirectional, ownership is required to place an anchor in documents, and authoring links is an expensive process. The embedded link structure of the Web can be improved by Semantic Web. By using Semantic Web components, existing Web resources can be enriched with additional external links. COHSE is a project that aims to solve this problem. Although COHSE is successful in dynamic linking, it is monolingual. In our work, we aim to solve this problem. MOHSE is a project that dynamically link Web resources in different languages. In order to achieve our goal, firstly, we researched multilingual controlled vocabularies, their representation, and their use in dynamic linking. Secondly, we investigated existing multilingual controlled vocabularies. Thirdly, we extended COHSE infrastructure to support multilingualism. Finally, we performed experiments with this extended infrastructure. Outcomes show that MOHSE is useful and increases user's Web performance. This thesis contributes to multilingualism on the Web. MOHSE is the prior work that supports multilingual dynamic linking.