A multiwavelength investigation of Be/X-ray binaries in the galaxy
Galaksideki be/x-ışın çiftlerinin çoklu dalgaboyu incelemesi
- Tez No: 368854
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT KIZILOĞLU, DOÇ. DR. ÜNAL ERTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Geçici optik ve X-ışını davranışlarının sistemden sisteme ve kendi içinde farklılıklar göstermeleri nedeniyle, Be/X-ışın çiftleri keşfedildiklerinden bu yana Yüksek Kütleli X-ışın çiftlerinin en ilginç popülasyonlarından biridir. Gözlemsel özellikleri temel başlıklar altında toplanabiliyor olsa da, halen birçok Be/X-ışın sistemi bu sınıflamanın dışında kendine özgü davranışlar gösterebilmektedir. Bu tezde, öncelikle Galaksideki Be/X-ışın çiftleri ve adaylarının yeni ve kapsamlı bir kataloğunu sunmaktayız. Bu yeni katalogla birlikte, tüm kaynakların Be/X-ışın çifti olarak sınıflandırılmalarına neden olan en önemli özellikleri gözden geçirilmektedir. Daha sonra bu katalogdan seçilmiş 3 sistemin, EXO 0331+530, XTE J1946+274 ve SAX J2103.5+4545, uzun dönemli optik/kızıl ötesi ve X-ışın karakterleri incelenmektedir. Benzer X-ışın parlama tiplerine rağmen, bu sistemlerin kendilerine özgü karakterleri olduşu gösterilmiştir. Ayrıca Be yıldızlarının fotometrik verilerindeki radyal olmayan salınımlardan kaynaklanan kısa dönemli değişimler araştırılmıştır. Örneklemimiz IGR J01363+6610, IGR J01583+6713, RX J0440.9+4431, SWIFT J2000.6+3210 ve GS 2138+56 kaynaklarını içermektedir. Bu incelemede herhangi periyodik bir değişim bulunamasa da, projenin halen devam etmekte olması sebebiyle sonuçlar henüz başlangıç aşamasındadır.
Özet (Çeviri)
As displaying different transient optical and X-ray behaviors both among themselves and individually, Be/X-ray binaries (BeXRBs) have been one of the most interesting populations of High Mass X-ray Binaries (HMXBs) since their discovery. Although their standard observational properties can be put together in distinct classes, there still have been several Be/X-ray systems showing unique features beyond these classifications. In this thesis, we first present a new and comprehensive catalog of Be/X-ray binaries and potential candidates in the Galaxy. With this new list, we review the most important properties of all sources and check the evidences leading them to be classifed as BeXRBs. Next, we investigate the long-term optical/IR and X-ray properties of three BeXRBs selected from the catalog, EXO 0331+530, XTE J1946+274 and SAX J2103.5+4545. We showed that each source has their own characteristics despite their common X-ray outburst types. We also searched for the short-term variations, attributed to the non-radial pulsations (NRP), in the photometric data of the Be stars. Our sample includes IGR J01363+6610, IGR J01583+6713, RX J0440.9+4431, SWIFT J2000.6+3210 and GS 2138+56. Although we did not find any periodic variations, the results are still preliminary since it is an ongoing project.