Estimation in interval censored data
Aralıklı sansürlü verilerde çıkarım
  1. Tez No: 368909
  2. Yazar: KÖNÜL BAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ SÜRÜCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Aralıklı sansürlü veri, tıp ekonomi, psikoloji, sosyoloji ve mühendislik gibi alanlarda yapılan çalışmalarda yer almaktadır. Bu tip veriler iki nokta arasında gözlemlenmekte, fakat gerçek değerleri tam olarak bilinememektedir. Bu tezde, sabit ve rasgele aralıklı sansürlü veriler için en çok olabilirlik fonksiyonları elde edilmiştir. Uyarlanmış En Çok Olabilirlik ve Copula yöntemleri bilinmeyen parametrelerin tahmin edicilerini bulmak için kullanılmıştır. İki değişkenli aralıklı sansürlü veriler de bu çalışmada daha genel bir durum olarak ele alınmış, değişkenler arasındaki ilişkinin modellenmesi için Copula yöntemi önerilmiştir. Monte Carlo simulasyon modeli kullanılarak geliştirilen yöntemlerin tutarlılıkları ve etkinlikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Interval censored failure time data occur in many areas including medicine, economics, zoology, psychology, sociology and engineering. In such studies, the variable of interest is often not exactly observed, but known to fall within some interval. In this thesis, the likelihood functions for fixed and random interval censored data are obtained. Modified Maximum Likelihood and Copula Methods are utilized for the estimation of unknown parameters. Bivariate interval censored data are also considered as a generalization in this work. To estimate the association between two random variables, we focus on the situation where they follow a copula model. To check the accuracy and efficiency of the methods, some numerical studies are conducted.