Hydrogeological characterization and investigation of the Çeltikçi Coal Basin in Central Turkey
İç Anadolu'da yer alan Çeltikçi Kömür Havzası'nın hidrojeolojik etüdü ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 368921
  2. Yazar: CANSU KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YAZICIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Jeoloji (Hidrejeoloji) Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Kömür arama faaliyetleri Ankara İli, Kızılcahamam İlçesi'nin 20 km güneydoğusunda yer alan Çeltikçi Beldesi civarında devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı Çeltikçi kömür havzasının hidrojeolojik etüdü ve karakterizasyonunu yapmaktır. Bu amaçlar doğrultusunda (1) çalışma alanına ait mevcut veriler toplanıp değerlendirilmiş, (2) anlık akım ölçümleri sahasının su toplama havzasının hidrolojik yapısını ve yüzey suyu potansiyelini belirlemek için gerçekleştirilmiş, (3) gözlem kuyuları ve pompa kuyuları açılarak akifer testleri ve yeraltısuyu seviye ölçümleri gerçekleştirilmiş, (4) tüm yüzey suyu gözlem noktalarından saha kalite parametreleri aylık olarak ölçülmüş su örnekleri alınarak ayrıntılı laboratuvar analizleri gerçekleştirilmiş ve (5) su taşıyan birimler ve bunlar arasındaki ilişkiler ortaya konularak akifer hidrolik parametrelerin, yeraltısuyu seviyelerinin ve su kalitesinin zamansal ve alansal değişimleri analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları sahada planlanan madencilik faaliyetlerinin yeraltısuyu ile ilgili karşılaşacağı sorunları ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Coal exploration activities continue in the vicinity of Çeltikçi town located at 20 km southeast of Kızılcahamam district in Ankara province. The purpose of this study is conduct hydrogeological characterization and investigation of the watershed of Çeltikçi coal basin. In order to accomplish this purpose (1) existing data related to study area were compiled and reviewed; (2) monthly instantaneous flow measurements were conducted to evaluate runoff and surface water flow potential in the study area, (3) exploration wells and pump wells were opened and aquifer tests and groundwater level measurements were conducted at these wells, (4) field quality parameters were measured from all monitoring points and water sampling were conducted from these monitoring wells for detailed laboratory analysis, and (5) water bearing units and relation between them were identified, spatial distribution of aquifer hydraulic parameters, spatial and temporal variation of water levels, spatial and temporal variation of water quality, boundary conditions and conceptual groundwater budget were analyzed. The results of this study present the groundwater problems which can be encountered in future mining operations planned in the field.