Inactivation mechanism of polyphenol oxidase during ultrasound treatment
Ultrason uygulamasında polifenol oksidaz enziminin inaktivasyon mekanizmaları
  1. Tez No: 368923
  2. Yazar: HANDE BALTACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV BAYINDIRLI, PROF. DR. FERİDE SEVERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada farklı güç, sıcaklık ve süre etkileri göz önüne alınarak, ısı-ultrason kombinasyonu inaktivasyonu sonrasında mantar PPO enziminin aktivite ve yapısal değişimleri incelenmiştir. İnaktivasyon boyunca enzimin ikincil yapısındaki değişiklikler, Fourier Dönüşüm Kızıl Ötesi (FTIR) spektroskopisi kullanılarak analiz edilmiş ve bu sonuçlar aktivitedeki değişiklikler ile karşılaştırılmıştır. Termosonikasyon (TS) uygulamasında artan sıcaklık, zaman ve genlik ile enzim aktivitesinin azaldığı belirlenmistir. %100 genlikte, 60 °C' de 10 dakika TS uygulaması ile % 99` dan fazla inaktivasyon elde edilmiştir. Kıyaslama için ısıl işlem uygulaması sonrasında enzim aktivitesi belirlenmiş ve 70 °C de 5 dakika sonunda yaklaşık % 99 oranında inaktivasyon elde edilmiştir D60 değeri ısıl işlem için 6.66 dakika, % 100, 80 ve 60 genlik TS uygulaması için sırasıyla 2.09, 3.33 ve 3.44 olarak bulunmuştur. FTIR çalışmaları, uygulanan ısıl işlem ve termosonikasyonun enzimin ikincil yapısı üzerinde geri dönüşümsüz bir inaktivasyona neden olduğunu ve ısıl işlem ve TS boyunca artan sıcaklık ile α-sarmal ve β-tabaka yapı içeriğinin azalırken, toplanmış β-tabaka yapı, dönüşler ve tesadüfi kıvrımlar içeriğinin arttığını göstermektedir. Geçiş sıcaklık değeri (Tm), TS ve ısıl işlem için sırasıyla 44 ve 55 °C olarak bulunmuştur. Bu sonuçlar, ısı ve ultrason kombinasyonunun enzimin yapısal değişiklikleri üzerine sinerjetik etkisi olduğunu göstermektedir. Isıl işlem ile karşılaştırıldığında, TS uygulamasının düşük sıcaklıklarda ikincil yapı değişiklikleri üzerine daha etkili olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the activity and conformational changes of mushroom polyphenol oxidase (PPO) were investigated during the inactivation by heat-ultrasound treatment at different power, temperature and time combinations. The secondary structure change of the enzyme during inactivation was analyzed by using Fourier Transform Infrared (FTIR) spectroscopy and compared with the enzyme activity change. In thermosonication (TS) treatment, the residual enzyme activity decreased with increasing power, time and temperature. The enzyme inactivation higher than 99 % was obtained at 100 % amplitude at 60 °C for 10 min. For comparison, when the stability of mushroom PPO after thermal treatment was investigated, approximately 99% inactivation was obtained at 70 °C for 5 min. D value for thermal treatment at 60°C was found as 6.66 min whereas for 100, 80 and 60 % amplitude TS treatments at the same temperature, D values were found as 2.09, 3.33 and 3.44 min, respectively. FTIR studies showed that the thermal and TS treatments caused an irreversible change on the secondary structure of the enzyme. α-helix and β-sheet content decreased, while aggregated β-sheet, turns and random coil content increased during the temperature increase. The transition temperature (Tm) values of TS and thermal treatments were 44 and 55 ºC, respectively. This result showed that heat and ultrasound combination behaved synergistically on the conformational change of the enzyme. Compared to the thermal treatment, TS treatment seemed to be more effective on the secondary structural change at lower temperatures.