Zenginleştirilmiş öğrenme etkinliklerinin 4. sınıf öğrencilerinin simetri konusundaki başarısına etkisi
The effect of enriched learning activities on 4th grade students success in symmetry
- Tez No: 549076
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ÖÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; zenginleştirilmiş öğrenme etkinlikleri ile verilen simetri eğitiminin 4. sınıf öğrencilerinin simetri konusundaki başarısına ve simetriye yönelik algılarına etkisini incelemektir. Simetri; karşılıklı iki kısmın uygunluk gösterişi, nesnelerin, şekillerin, varlıkların karşılıklı iki kısmı arasında biçim ve hacimce benzerlik oluşuna denir. Simetri bir matematik konusudur. Matematik ise; evrensel bir disiplin olup diğer disiplinlerin hem ilerleyip gelişebilmesine katkı sağlayan hem de kendi gelişimi için her disiplinden yarar elde eden bir alandır. Matematik sahip olduğu önem sayesinde ülkemizde ve diğer ülkelerde eğitim öğretim faaliyetlerinin vazgeçilmez bir ders olmuştur. Simetri ve zenginleştirilmiş öğrenme etkinlikleri ile ilgili alan yazında birçok araştırma bulunmaktadır. Ancak ilköğretimde zenginleştirilmiş öğretme etkinlikleri ve simetriye dair araştırmaların sayısı çok azdır. Bu yüzden öncelikle simetri konusu üzerine zenginleştirilmiş öğrenme etkinlikleri içeren ders planları hazırlanmıştır. (Bu ders planları; mangala oyunu, satranç oyunu, drama etkinlikleri, ezgili etkinlikler, bilgisayar destekli etkinlikler, ip baskısı, origami sanatı, taban bloklar, legolar, çeşitli somut materyaller vb. şeyler içermektedir.) Bu çalışmada nicel + nitel araştırma yaklaşımları kullanılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı öğretim programında yer alan simetri kazanımları dikkate alınarak bir başarı testi geliştirilmiştir. Deney ve kontrol grubu (30+25) oluşturulmuştur. Deney grubuna zenginleştirilmiş öğrenme etkinlikleri içeren ders planı, kontrol grubuna ise MEB planı çerçevesinde normal ders planı uygulanmıştır. Bu gruplara geliştirilen başarı testi hem ders öncesi hem de ders sonrası uygulanarak öğrencilerin başarıları incelenmiştir. Simetriye yönelik algılarını belirlemek amacıyla da yarı yapılandırılmış görüşme formu oluşturulmuş; deney ve kontrol grubu öğrencileri ile ön görüşme ve son görüşme yapılarak simetri ile ilgili algı değişimleri belirlenmiştir. Son olarak kalıcılık testi ile öğrenmelerin kalıcılığı belirlenmiştir. Elde edilen veriler daha sonra analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular neticesinde zenginleştirilmiş öğrenme etkinliklerinin simetri başarısı ve algısı üzerinde anlamlı bir faydasının olduğunu ve kalıcılık üzerine etkisinin daha fazla olduğunu göstermiştir. Bu doğrultuda başka uygulayıcılar ve araştırmacılar için zenginleştirilmiş öğrenme etkinliklerini matematik eğitiminin diğer konularına uygulayabilecekleri, zenginleştirilmiş öğrenme etkinliklerine dair öğretmenlere, idarecilere ve ailelere seminerler, çalıştaylar ile eğitim verilebileceği gibi önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to investigate the effect of enriched learning activities about symmetry education on 4th grade students' achievement and perceptions about symmetry. Symmetry is about the conformity of two opposing parts with respect to similarity of form and volume of objects, shapes, and beings. Symmetry is a mathematics topic. Mathematics is a universal discipline and besides, it is crucial for other disciplines to develop and besides it benefits from them. Due to mathematics' significance, both in Turkey and in other countries it is an essential course in the instructional process. Lesson plans covering symmetry topic appropriate to enriched learning were prepared. These lesson plans included mangala game, chess, drama activities, rhythmic activities, computer assisted activities, rope printing, origami, various materials, etc. Mixed method design (quantitative + qualitative methods) was used in this study. An achievement test was developed according to objectives related with symmetry in Ministry of National Education mathematics curriculum. Achievement test was applied to both experiment and control groups (30+25) before application of lesson plans in experiment group and before normal education process in control group and after these processes. A semi-structured interview form was developed and students in both experiment and control groups were interviewed before and after application of these processes. The interviews were done to get their perceptions about symmetry topic. Retention test was used to investigate their learning retention. Then, data gathered were analyzed. Findings indicated that enriched learning activities were statistically significant effect on both achievement and perceptions regarding symmetry topic and had positive effect on retention of learning. Therefore, it could be suggested that both practitioners and researchers could use enriched learning activities in their mathematical instructional processes, seminar or workshops about enriched learning activities could be organized for teachers, principals, and parents.