A comparative study on the design of rubble mound breakwaters
Taş dolgu dalgakıranların tasarımı üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 368950
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER, PROF. DR. AYŞEN ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Taş dolgu dalgakıranlar dünya ölçeğinde inşa edilmiş en yaygın olarak kullanılan kıyı koruma yapılarından biridir. Hudson (CERC, 1977; CERC, 1984), Van der Meer (1988) ve Van Gent vd (2003) yaklaşımları taş dolgu dalgakıranların zırh tabakasında kullanılan taşların ağırlığının belirlenmesinde kullanılan başlıca stabilite formülleridir. İlk kısımda, başlıca stabilite formüllerindeki tutarsızlıkların gösterilmesi amacıyla karşılaştırmalı bir çalışma yapılmıştır. Bu amaçla, Van der Meer ve Van Gent et al formüllerinin uygulama limitlerini tanımlayan, Design Armour Stone (DAS) isimli bir hesaplama aracı geliştirilmiş ve uygun tasarım koşulları altında fiziksel model deneyleriyle test edilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında, zırh tabakasının tasarımını etkileyen önemli bir parametre olan tasarım derinliği incelenmiştir. Taş dolgu kıyı yapılarının ekonomik ömrü boyunca göz önüne alınması gereken tasarım derinliğini etkileyen su seviyesi değişiminin bileşenleri tartışılmıştır. Tasarım derinliğinin taş dolgu kıyı yapısının zırh tabakasında kullanılan taşların büyüklüğüne etkisi, tez çalışması kapsamında geliştirilen“Design Water Level Determination (DWLD)”isimli Hudson, Van der Meer ve Van Gent vd yaklaşımlarını göz önüne alan hesaplama aracı yardımıyla analiz edilmiştir. Şu an kullanılan deterministik (belirlenirlecilik) yaklaşım, taş dolgu kıyı yapısının ekonomik ömrü boyunca en kritik tasarım derinliğini belirlemek amacıyla, DWLD kullanılarak geliştirilmiştir. Çalışmanın son kısmında Aliağa, İzmir, Türkiye bölgesinde bir uygulama yapılmıştır. DWLD ve DAS bu bölgeye uygulanarak, tez boyunca yapılan tartışmalar gerçek bir örnek üzerinde gösterilmiştir. Bu çalışma sonucunda elde edilen veriler, taş dolgu dalgakıranların tasarımında pratik amaçlara yönelik bir rehber oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Rubble mound breakwaters are one of the most common coastal defense structures constructed around the world. Hudson (CERC, 1977; CERC, 1984), Van der Meer (1988) and Van Gent et al (2003) are the major stability formulas that are used to find the armour stone weight of rubble mound breakwaters. In the first part, a comparative study on major stability formulas is carried out to discuss the discrepancies in application of these design formulas. A computational tool Design Armour Stone (DAS) is developed within this study by defining the application limits of Van der Meer and Van Gent et al formulas tested by physical model experiments under appropriate design conditions. In the second part, design water level which is an important parameter affecting the armour stone size is investigated. Components of change in mean water level that affects design water level within economic life of a coastal structure are discussed. Effect of design water level on armour stone size of a coastal structure is analyzed by a computational tool developed in this study called Design Water Level Determination (DWLD) considering Hudson, Van der Meer and Van Gent et al approaches. Current deterministic approach is upgraded by the use of DWLD in order to find the most critical design water level in economic life of a rubble mound coastal structure. In the final part of this study, a case study is conducted in Aliaga, Izmir, Turkey. DWLD and DAS are applied to this region in order to show discussions in a real case study. The outcomes of these studies can be used as a guide in design of rubble mound breakwaters for practical purposes.