The relationship between good governance and the quality of industrial relations in Indonesia
Endonezya'da iyi yönetişim ve endüstriyel ilişkilerin kalitesi arasındaki ilişki
- Tez No: 368987
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR SADİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İyi Yönetişim ve Endüstriyel İlişkiler arasında ilişki var mıdır? İyi Yönetişim, farklı sektör türlerinde yönetimin süreçlerini iyileştirmek için bir temel yaklaşımdır. Endonezya'da İyi Yönetişim iyi bilinen bir kavramdır ve her alanda reform için kullanılmaktadır. İyi yönetişim devlet, özel sektör ve toplum arasındaki ilişkiyi içerir. Özel sektör içerisinde özellikle sanayi sektöründe işçi, işveren ve hükümetin yer aldığı üç aktörü içeren endüstriyel ilişkiler vardır. Üçlü işbirliğine katılan aktörler genellikle üçtaraflı olarak bilinir. Endüstri ilişkilerinde üçtaraflı işbirliği çatışmaya/anlaşmazlığa çok yatkındır; çünkü işçi ve işverenlerin farklı ve karşıt çıkarları vardır. Bu nedenle, sağlıklı bir endüstriyel ilişkiler yaratmak için hükümetin aklına ihtiyaç vardır. Bu araştırma, iyi yönetişim ve endüstriyel ilişkilerin kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma, işçi kuruluşları ve işveren kuruluşu yönetim kurullarından ve hükümet yetkililerinden katılımcılarla Endonezya'da yapılmıştır. Araştırmacı katılımcılara anketler dağıtarak veri toplamıştır. Bu araştırmada, alandaki verilerle iyi yönetişim kavramı ve endüstriyel ilişkilerin kalitesi arasındaki ilişkileri test etmek için kantitatif bir yaklaşım kullanılmıştır. Daha sonra, veriler iki değişken arasındaki ilişkiyi incelemek için SPSS kullanılarak işlenmiştir. Buna ek olarak, araştırmacı nicel verilerin anlaşılmasını güçlendirmek için nitel veriler de eklemiştir. Bu veriler görüşmeler, doğrudan gözlem ve literatürden elde edilmiştir. Tez kapsamında bu verilerden yola çıkılarak Endonezya örneğinde iyi yönetişim yaklaşımı ile endüstriyel ilişkilerin kalitesi arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Anahtar Sözcükler İyi Yönetişim, Endüstriyel İlişkiler, İşçi Kuruluşları, İşveren Kuruluşu.
Özet (Çeviri)
Is there any relationship between good governance and industrial relations? Good governance is a fundamental approach to improve administrative processes in different kind of sectors. In Indonesia, good governance is well known and is used as a concept for reform in all fields. Good governance includes the relationship between the state, private sector, and community. In the private sector, especially industry, there are industrial relations involving three actors, namely the workers, employers, and government. The actors involved in triangular cooperation commonly known as tripartite. Tripartite cooperation in industrial relations are very prone to conflict/dispute because both workers and employers have the different and opposite interests. Therefore, it takes the wisdom of the government to create a healthy industrial relations. This research was conducted to examine the relationship between good governance and the quality of industrial relations. The research was conducted in Indonesia by involving a number of respondents from board of trade unions, employer organization and government officials. The researcher collected data by distributing questionnaires to the respondents. This research uses a quantitative approach to test the concept of good governance and the quality of industrial relations with existing data in the field. Then the data is processed using SPSS to examine relationship between the two variables. In addition, the sresearcher also add qualitative data to strengthen understanding of the quantitative data. These data were obtained from interviews, direct observation, and literature. In theis frame, the relationships between good governance approach and the quality of industrial relations in Indonesia have been evaluated by using these data. Key Words Good Governance , Industrial Relations, Trade Unions, Employer Organization.