Nefret söylemi olarak halkın bir kesimini ve halkın bir kesiminin dini değerlerini aşağılama suçları
Humiliation of one part of the public and humilation of religious values of one part of the public crimes as hate speech
  1. Tez No: 369105
  2. Yazar: ABDURRAHİM ALTIKAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada nefret söylemi ile ilgili olarak bir tanım oluşturulmuş ve daha sonra nefret söyleminin hukuki niteliği tespit edilmeye çalışılmıştır. Hukuki niteliği tespit edilmeye çalışılırken benzer bir kavram olan nefret suçundan farkı üzerinde durulmuştur. Ayrıca mevzuatımızda yeni bir düzenleme olan nefret ve ayrımcılık suçu konu kapsamında ilgili olduğu kadar incelenmiştir. Nefret söyleminin hukuki niteliği incelendikten sonra, nefret söyleminin cezalandırılmasına ilişkin sınır Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ile çizilmeye çalışılmıştır. Mevzuatımızda nefret söylemi olan 5 adet suç düzenlenmiştir. Bu çalışmada bunlardan ikisi olan halkın bir kesimini aşağılama ve halkın bir kesiminin dini değerlerini aşağılama suçları incelenmiştir. Bu inceleme suç teorisi açısındandır. Halkın bir kesimini aşağılama suçunda suç teorisi açısından özellikle“suçun konusu”,“suçun fiili”ve“hukuka uygunluk sebepleri”önemli hususlarıdır. Bu çalışmada da bu konular ayrıntılı olarak incelenmiştir. Yine halkın bir kesiminin dini değerlerini aşağılama suçu açısından da aynı hususlar özellikle önem arz etmektedir ve ayrıntılı olarak incelenmiştir. ANAHTAR KELĠMELER Nefret, Nefret Söylemi, Nefret Suçu, Nefret ve Ayrımcılık Suçu, Ayrımcılık, Soykırım, Halkın Bir Kesimini Aşağılama Suçu, Halkın Bir Kesiminin Dini Değerlerini Aşağılama Suçu.
Özet (Çeviri)
In this study, a defination on hate speech has been formed and then legal nature of hate speech has been tried to be determined. While its legal nature has been tried to be determined, its difference from hate crime which is similar to hate speech has been dwelled on. In additition, hate and discrimination crime, which is a recent regulation in our legistlation, has been examined as related as to the issue. After the legal nature of hate speech has been examined, a line on punishment of hate speech has been tried to draw by verdicts that are given by European Court of Human Rights. In our legistlation, five crimes which are hate speech has been regulated. In this study, two of them, have been handled: humilation of one part of the public and humilation of religious values of one part of the public. This study is in terms of the theory of crime. Particularly“the subject of crime”,“action of crime”and“causes of compliance with law”are essential aspects for the theory of crime on humiliation of one part of the public crime. These aspects are also examined in this study in detail. For humiliation of religious values of one part of the public crime, the same aspects are essential and these have been also examined in detail. EY WORDS Hate, Hate Speech, Hate Crime, Hate and Discrimination Crime, Discrimination, Genocide, Humiliation of one part of the public crime, Humilation of religious values of one part of the public crime