Türkiye'de sağlık turizmi politikaları üzerine bir değerlendirme
An evaluation on health tourism policy in Turkey
- Tez No: 369170
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL GÖKDAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dünyada ulaşım ve haberleşme olanaklarının artması, insanların boş zamanlarının çoğalması gibi nedenlerle turizm faaliyetlerinde hızlı bir artış grafiği görülmektedir. Turizmin yükselişiyle birlikte özellikle son 10-15 yılda insanların kendi ülkelerindeki tedavi imkanlarının kısıtlı olması veya çok pahalı olması gibi nedenlerle farklı ülkelerden sağlık hizmeti almaları“Sağlık Turizmi”nin oluşumunu sağlamıştır. En önemli alternatif turizm çeşitlerinden biri olan sağlık turizmi ülkeler açısından önemli gelir kaynağı olarak görülmektedir. Türkiye'de sağlık turizmi için uygun imkanlar mevcut bulunmakla birlikte, bu alandaki lider ülkeler arasına girebilmek ve rekabet edebilmek için yatırım ve tanıtım çalışmalarının arttırılması gerekmektedir. Tez çalışmamızda; sağlık turizmi ile ilgili Türkiye'nin istatistikleri ve yapılan yasal düzenlemeler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Türkiye'de özellikle 2010 yılından itibaren sağlık turizmi ile ilgili önemli mevzuat çalışmaları yapılmış, yapılan çalışmalarla yatırımcılara önemli destekler sağlanmıştır. Özel hastanelerin kalitesi ve kamu hastanelerinin altyapısı ile Türkiye'nin sağlık turizminde potansiyeli oldukça yüksektir. Türkiye; iklimi, jeopolitik konumu, genç nüfusu ve fiyat avantajı gibi faktörler sayesinde sağlık turizminde lider ülkelerle rekabet edebilecek seviyeye ulaşabileceği tahmin edilmektedir. Anahtar Kelimeler : Sağlık Turizmi, Turizm, Sağlık Turizmi Politikaları.
Özet (Çeviri)
A speedy increase graphy in tourism activities is seen due to transportation and communication facilities and an increase in people's leisure time in the world. Getting health service from different countries with the rise of tourism especially in the last decade due to limited medical treatment facilities in people own countries and being very expensive has created“Health Tourism”. Healt tourism is seen as one of the most important alternative kinds of tourism and on important income source by countries all over the world. While there are facilities for health tourism in Turkey, to be able to be one of the leader countries in this area and to compete with them it is required to promote investment and advertising. In this study, legal regulations and statistics on healt tourism in Turkey has been put forward. Especially from the year 2010, important legislation work related to health tourism in Turkey and important support for investors has been provided. The quality of private hospital, the infrastructure of public hospitals and the potential for health tourism in Turkey is quite well. Turkey is seen as arrival potential country in health tourism with other leading countries thanks to some factors like its climate, geopolitical position, young population and price advantage. Keywords : Health Tourism, Tourism, Health Tourism Policies.