Kyzikos antik kenti sur duvarları ve limanlar
Cyzicus antique the city wall and ports
  1. Tez No: 304165
  2. Yazar: AHMET CÜNEYDİ HAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORKMAZ MERAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Batı Anadolu, günümüzde olduğu gibi antik dönemde de Anadolu'nun en stratejik bölgelerinden birisi olarak karşımıza çıkar. Mysia adıyla anılan bölge ise Batı Anadolu için vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Siyasi ve ekonomik faaliyetlerin kontrolünün kent devletleri tarafından yapıldığı Mysia'daki en önemli kentlerden birisi ise Kyzikos'tur. Nevarki zamanın ve insanoğlunun acımasız yokediciliği ile çok uzun süre gözardı edilen kent, 20. yüzyılda yapılmaya başlanan arkeolojik çalışmalarla tanınabilmiştir.Birçok antik kentin olduğu gibi, Kyzikos'unda vazgeçilmez unsurlarından biri etrafını kuşatan surları ve sahip olduğu limanlarıdır. Antik dönemde surlar dışarıdan gelen tehlikelere karşı kenti korurken, limanlar ise özellikle ekonomik yönden kente büyük katkı sağlamıştır. Anadolu'da, özellikle de Batı Anadolu'daki antik kentlerde, sur duvarları hakkında yeterince bilgiye sahip değiliz. Konuyla ilgili olarak çeşitli araştırmalarda yer yer genel anlatımlara gidilmişse de halen istenilen seviyeye ulaşılamamıştır. Şüphesiz bunda, kentlerin etrafını kuşatan sur duvarlarının yoğun tahribata uğraması da etkili olmuştur. Ne yazık ki Mysia Bölgesi'nde bulunan Kyzikos antik kenti sur duvarları için de durum böyledir.Üç limana sahip olan Kyzkos, bu yönüyle de bilimsel çalışmalardan hakettiği kadar nasibini alamamıştır. Günümüzde her üçü de su altında kalan limanlardan sınırlı da olsa sadece Hytos Limanı'nında arkeolojik araştırmalar yapılabilmiştir. Panormos Limanı kara içerisinde kaldığından, Thrakikos limanı ise dalışa elverişli olmadığından bu limanlarda sualtı çalışmaları gerçekleştirilememiştir.
Özet (Çeviri)
As it is today, Western Anatolia was one of the most strategic regions of Anatolia in ancient times. The region, which was known as Mysia, is inevitably prominent for Western Anatolia. Kyzikos is one of the most important cities of Mysia, in which the control of political and economic activities were carried by city-states. However, the city, which was ruled out for a long time in savage destruction of time and humankind, was able to be known with the help of archeological excavations which started in twentieth century.As in many cities, one of the most indispensable factors of Kyzikos is that it was surrounded by city walls and the harbors it had. The city walls protected the city against the dangerous attacks coming from outside while the harbors made much contribution to the city in financial ways. Little information is known about the city walls of Anatolia, particularly city walls of antique cities in Western Anatolia. Although some general information related to the topic was presented in various studies, it is not at a satisfactory level. Undoubtedly that severe destruction of the city walls which surrounded the cities was also effective in that issue. Unfortunately, that is true for the Kyzikos antique city walls in Mysia Region.Kyzikos, which has three harbors, has not received required attention from scientific studies in this respect up to now. Today, three harbors of the city are under water and archeological studies could be carried in a limited way just in one of those three harbors, Hytos Harbor. Underwater excavations cannot be performed in Panormos Harbor because of the fact that it is located in land today and in Thrakikos Harbor because of the fact that it is not suitable for diving into.